Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platové nůžky se rozevírají: vzhůru letí jen platy špičkových manažerů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Průměrná měsíční mzda letí vzhůru, má hodnotu 25 752 korun. Znamená to, že si každý pracující Čech polepšil? Vůbec ne, příjmy většiny domácností klesly. A více než polovina lidí v Česku loni dostávala mzdu o desítky až stovky korun nižší než o rok dříve.

Polovina zaměstnanců v soukromém sektoru měsíčně pobírala dokonce méně než 21 715 korun. Jak je to možné? Právě tolik totiž na konci roku činila hrubá střední měsíční mzda, takzvaný medián. Meziročně se dokonce snížila o 0,8 procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat Informačního systému o průměrném výdělku, který provozuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Růsty a pády mezd

Rozdělení podle výše hrubé měsíční mzdy
10 % lidí bere méně než 12 526
25 % lidí bere méně než 16 417
50 % lidí bere méně než 21 715 25 % lidí bere více než 29 414
10 % lidí bere více než 41 764

Největší nárůsty 2008/2009
ředitelé a prezidenti velkých firem
117 189 / 120 953

Největší poklesy 2008/2009
příležitostný pomocný pracovník
16 160 / 9916

"Mediánní mzda, která je zhruba o tři tisíce nižší než ta průměrná, je reprezentativnější a přesněji popisuje realitu," vysvětlil Petr Dufek, analytik ČSOB. Není totiž ovlivněna extrémně vysokými nebo extrémně nízkými platy. Průměrná mzda byla zejména v loňském roce výrazně zkreslena propouštěním lidí s nízkým příjmem.

Z průzkumu vyplývá, že největší nárůsty mezd v loňském roce zaznamenali lidé s vysokými příjmy. Například většina ředitelů a prezidentů velkých firem si polepšila o více než 3700 korun a polovina z nich brala více než 120 953 korun. Vrcholoví manažeři v některých sektorech však loni brali dokonce až o téměř 75 tisíc více.

"Loni firmám chyběly zakázky a mnoho z nich se dostalo až na pokraj bankrotu. Proto se zvýšila poptávka zejména po krizových manažerech a to vyhnalo jejich platy vzhůru," řekl Dufek.

Více o vývoji mezd si můžete přečíst v dnešním vydání deníku

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!