Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platy sice rostou, ale chudých neubývá. Je jich třetina

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

Platy v Česku rostou způsobem, který dává vzpomenout předkrizová léta. Navíc, vzhledem k nedostatku zaměstnanců, který firmy pociťují stále bolestivěji, lze dle ekonomů očekávat, že porostou i příští rok. Přesto je ale v Česku chudobou ohroženo více lidí, než je na první pohled patrné. Do skupiny příjmově chudých spadá plných 30 procent obyvatel.

Jak v pondělí uvedl Český statistický úřad, průměrná mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 4,5 procenta. Jenže na průměrných 27 220 korun měsíčně dvě třetiny lidí vůbec nedosáhnou.

„Zajímavé je, jak se vyvíjela střední hodnota příjmů. Ta se zvýšila o 5,1 procenta na 23 527 korun, což znamená, že mzdy rostou rovnoměrněji, respektive že se rychleji přidává lidem s nižšími příjmy,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Jak zdůrazňuje sociolog Daniel Prokop z agentury Median, extrémně chudých lidí je sice v Česku málo, mnozí jsou ale příjmové chudobě na dohled. Stačí, aby přišli o pár stovek korun.

Podle nedávného průzkumu Medianu si například 40 procent všech typů českých domácností nemůže dovolit hradit nečekaný výdaj do deseti tisíc korun, 30 procent pak je příjmově chudých – sem obvykle patří lidé a rodiny s měsíčním příjmem kolem devíti až deseti tisíc korun na osobu.

Tato skupina domácností je rovněž více ohrožena zadlužením, což ještě umocňuje období Vánoc. Podle průzkumu ČSOB si někdy na nákup dárků půjčil každý desátý člověk. Jde přitom hlavně o mladé. Ve věkové kategorii 18 až 26 let si dokonce 27,5 procenta lidí půjčilo přes 10 tisíc korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....