6. března 2010 20:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platy rostou, ale jen zdánlivě. Firmy stále propouští

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle odhadů stouply v posledním čtvrtletí průměrné platy o 5 procent. Je to však hlavně kvůli propouštění. Příští týden se můžeme těšit na další zprávy z Českého statistického úřadu, které budou na první pohled pozitivní. Úřad totiž v úterý zveřejní data o průměrných mzdách za čtvrté čtvrtletí, a tím i za celý loňský rok.

Analytici očekávají, že statistický úřad nahlásí další nárůst průměrných platů, a to zhruba o pět až osm procent. Zároveň však upozorňují na dva důležité faktory, které tento slibný nárůst zasazují do reality.

Prvním, již tradičním jevem, který zkresluje vypovídací hodnotu průměrných mezd ve čtvrtém čtvrtletí, jsou odměny, které firmy na konci roku pravidelně vyplácí svým zaměstnancům.

"Roční odměny vyplacené na konci roku a další pokles zaměstnanosti zvednou úroveň průměrné nominální mzdy na přibližně 26 440 korun," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Poprvé by se tak průměrná česká mzda mohla vyhoupnout nad hranici jednoho tisíce eur.

V loňském roce však do statistických dat výrazným způsobem promlouvá i zvyšující se počet nezaměstnaných a zejména jejich struktura. "Průměrná mzda sice opticky vzrostla, avšak nemalou měrou se na tomto vývoji podílel vliv propuštění zaměstnanců s nižšími výdělky. I když tak uvidíme nárůst průměru, ve skutečnosti mzdy spíše stagnovaly," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Práci si tak v loňském roce udrželi zejména lidé s průměrnými a nadprůměrnými výdělky a to mohlo podle některých odhadů přispět až k osmiprocentnímu nárůstu průměrné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí. To by znamenalo téměř dvojnásobný růst než o čtvrtletí dříve.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku totiž průměrná mzda v České republice vzrostla meziročně o 1068 korun na celkových 23 350 korun. To představuje nárůst o 4,8 procenta. Vzhledem k téměř nulové inflaci přitom velmi podobným tempem rostla i reálná mzda. Ta se zvýšila o 4,7 procenta.

Například analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek odhaduje růst průměrné mzdy v posledním čtvrtletí loňského roku na 4,6 procenta. Za celý rok 2009 by se tak průměrná mzda českých občanů zvýšila o 3,8 procenta.

"Taková čísla by ovšem znamenala rychlejší růst reálné mzdy než v roce 2008, což ale neodpovídá příjmové situaci českých domácností," upozornil Sobíšek. I ten zdůrazňuje, že ekonomická krize výrazným způsobem změnila strukturu trhu práce, a mzdové statistiky tak ztratily značnou část dřívější vypovídací schopnosti.

Podobně odhaduje vývoj mezd v loňském roce i analytik Komerční banky Jiří Škop. Ten odhaduje růst mezd v posledním loňském čtvrtletí na 4,5 procenta, a to zejména díky zrychlení růstu mezd v průmyslu a ve stavebnictví.

Podle statistického úřadu totiž průměrná měsíční mzda zaměstnanců velkých průmyslových firem meziročně vzrostla o 3,6 procenta na 23 931 korun. U velkých stavebních firem se pak zvýšila dokonce o 5,5 procenta na 28 091 korun. Na průměrnou mzdu však nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců.

Mzdy - jak rostly platy v České republice

Průměrná mzda v posledním čtvrtletí loňského roku stoupla podle odhadů analytiků meziročně zhruba o 5 %.

Ve třetím čtvrtletí loni průměrná mzda v Česku vzrostla meziročně o 1068 korun na 23 350 korun. Zvýšila se tak o 4,8 procenta.

Průměrná měsíční mzda zaměstnanců velkých průmyslových firem vloni meziročně vzrostla o 3,6 procenta a činila 23 931 korun.

Průměrná měsíční mzda u velkých stavebních firem pak meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 28 091 Kč.

Na průměrnou mzdu nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců. Oficiální údaje o mzdách zveřejní Český statistický úřad v úterý 9. března.

Pramen: Analytici, ČSÚ

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.