Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platy rostou rychle, ale jak pro koho

PRAHA Platy Čechů rostou nejrychleji od konce roku 1998. Průměrná hrubá mzda v prvním čtvrtletí dosáhla 22 531 korun. Meziročně tak stoupla o deset procent. Proti stejnému období loni tak byla o 2120 korun vyšší. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o 2,8 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Mzdy v podnikatelské sféře se reálně zvedly o 4,5 procenta, v nepodnikatelské oblasti naopak reálně klesly o 3,6 procenta.

"Dnešní čísla lze hodnotit pozitivně i negativně. Pozitivní je, že se reálně mzdy zvyšují, i když vcelku přiměřeným tempem s ohledem na produktivitu práce. Negativní naopak je, že průměrná mzda je jen průměrem, který toho příliš o vývoji mezd nenapovídá," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Uvozovky dolníDnešní čísla lze hodnotit pozitivně i negativně. Pozitivní je, že se reálně mzdy zvyšují, i když vcelku přiměřeným tempem s ohledem na produktivitu práce. Negativní naopak je, že průměrná mzda je jen průměrem, který toho příliš o vývoji mezd nenapovídáUvozovky horní

V podnikatelské sféře byly mzdy vyšší, zaměstnanci si tam v prvním čtvrtletí vydělávali v průměru 23.174 korun, proti předchozímu roku o 2512 korun, tedy 12,2 procenta více. Ve státní sféře, která zahrnuje vládní instituce a neziskové organizace sloužící domácnostem, průměrná mzda stoupla o 678 korun na 20.204 Kč. To představuje navýšení o 3,5 procenta.

"Podnikatelská sféra zaznamenala obdobně vysoké tempo růstu naposledy v prvním čtvrtletí 1998. Naopak přírůstek mezd v nepodnikatelské sféře patří k nejnižším za posledních devět čtvrtletí, nižší byl naposledy zjištěn ve čtvrtém čtvrtletí 2005," uvedli statistici. Ti také připomněli, že nárůst reálné mzdy v podnikatelské oblasti o 4,5 procenta je stejný, jako za celý loňský rok.

Za růstem mezd v podnikatelské sféře stojí podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka především napjatá situace na trhu práce, kdy jsou zaměstnavatelé nuceni si své zaměstnance udržet zvyšováním mezd.

"Naopak za nízkým růstem mezd v nepodnikatelské sféře stojí politické rozhodnutí související s reformou veřejných financí. Podle našeho názoru však nejde o dlouhodobě udržitelný stav a nejpozději v ročním horizontu bude politická reprezentace reagovat zvýšením mezd i v nepodnikatelské sféře," uvedl Vejmělek.

Nejnižší relativní růst nominálních mezd statistici zaznamenali ve vzdělávání, veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, shodně o tři procenta. Ve zdravotní a sociální péči a veterinárních činnostech se mzdy nominálně zvedly o 5,3 procenta.

Naopak nejvyšší růst vykázala výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody (o 18,2 procenta) a rybolov a chov ryb, kde se mzdy meziročně zvýšily o 17,2 procenta. Nejvyšší nominální mzdu mají dlouhodobě zaměstnanci finančních institucí, v průměru 52.154 korun. Je tak zhruba 3,6krát vyšší než nejnižší průměrná mzda, kterou vykazuje sektor domácností ve výši 14.538 korun.

"Zrychlení mohlo souviset ale také s pomalým růstem mezd ke konci roku 2007. Část zaměstnavatelů mohla kvůli snížení příjmových daní pozdržet vyplacení prémií a počkat s ním až na začátek nového roku," řekl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. Současně i nadále platí, že na průměrnou mzdu většina českých pracovníků nedosáhne.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!