Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platy v Česku dohánějí EU jen pomalu

PRAHA Platy Čechů rostou, ale za průměrem Evropské unie stále výrazně zaostávají. Průměrná hodinová mzda stoupla v uplynulém roce na 97,50 koruny, zatímco v Německu i Francii přesahuje 400 korun.

Ještě v roce 2002 přitom dostávali Češi za hodinu v průměru 80,40 Kč. Vyšší reálný růst měly v EU jen pobaltské státy. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu k trhu práce.

V poměru k průměrné hodinové mzdě v Německu, která v posledních třech letech stagnovala, se česká mzda zvýšila na loňských 21 procent z 18 procent v roce 2002. "Těžko můžeme předpokládat, že takové tempo růstu bude trvat věčně. Proto není ani možné přesně říci, kdy bychom se měli dostat na úroveň západoevropských zemí," uvedl na tiskové konferenci ředitel odboru statistiky zaměstnanosti a mezd ČSÚ Dalibor Holý.

Například v Německu je průměrná hodinová mzda 16,18 eura (461 Kč), ve Francii 15,6 (445 Kč) a v Dánsku 21,40 eura (610 Kč). Z analýzy rovněž vyplývá, že po celou dobu existence samostatné České republiky výrazně roste rozdíl mezi mzdami nejlépe a nejhůře odměňovaných.

Nejrychleji rostou mzdy nejvyšších příjmových skupin, naopak nejméně lidem s nízkými mzdami. V roce 1993 činila průměrná mzda 5904 korun, v roce 2005 již 19.024 korun. Reálná mzda rostla po celé období s výjimkou roku 1998. Dvě třetiny lidí pobírají nižší než průměrnou mzdu. Důkazem rostoucího rozdílu je podle studie to, že zatímco reálný nárůst kupní síly byl pro zaměstnance s nižšími příjmy od roku 1988 do roku 2005 zhruba čtvrtinový, u zaměstnance s vysokými příjmy byl poloviční.

Znatelné rozdíly panují v ČR i ve výši průměrné mzdy podle vzdělání. Zatímco průměrná mzda vysokoškoláka loni byla téměř 28.500 korun, člověk se základním vzdělání pobíral necelých 12.700 korun.

"Vzdělání se tedy v české ekonomice vyplatí," komentoval výsledky předseda ČSÚ Jan Fischer. Naopak v případě demografických faktorů, jako například věku či pohlaví, se podle Fischera dramatický nárůst rozdílů neděje.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...