12. září 2008 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plus se do roka změní v Penny Market

Penny Market | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penny Market | foto: Lidové noviny

PRAHA Německá obchodní skupina Rewe přebuduje zhruba 120 koupených diskontních prodejen Plus na Penny Markety do konce první poloviny příštího roku. Dalších 30 obchodů Plus by měla získat síť supermarketů Billa. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili zástupci společnosti Rewe, která má nyní v Česku 181 prodejen Billa a 171 prodejen Penny Market a díky nákupu diskontů Plus výrazně posílí pozici na českém trhu.

Nákup 150 diskontů Plus skupině Rewe v srpnu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ovšem s podmínkou, že Rewe po převzetí prodejen Plus prodá čtyři z 500 svých obchodů. Vedení společnosti Penny Market již zahájilo přípravy na fúzi obou obchodních řetězců a zatím neuvažuje o tom, že by některou z převzatých prodejen Plus zavřelo.

Jednatel společnosti Plus Discount ČR Martin Peffek novinářům řekl, že podle podmínek antimonopolního úřadu musí Rewe do konce srpna příštího roku ve čtyřech okresech ČR znovu posoudit svůj tržní podíl. "Nerozhodl (antimonopolní úřad) o tom, že tyto prodejny musíme okamžitě předat konkurenci nebo je zavřít. Máme čas do srpna 2009 rozhodnout se, jak v těchto okresech budeme dál pokračovat," uvedl Peffek.

Rewe koupila diskonty Plus počátkem letošního roku za 255 milionů eur, v přepočtu více než šest miliard korun. Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma loni koupila i odcházející Delvitu a nyní tyto prodejny začleňuje do sítě Billa. V případě Discount-Plus zaplatí Rewe pouze za know-how.

Nynější vlastník Plusu, společnost Tengelmann, si nechává budovy a Rewe bude platit za jejich nájem. "Stále budeme českým diskontním obchodníkem a kromě mezinárodních značkových produktů povedeme v našem sortimentu velký počet českých a
regionálních produktů," uvedl jednatel společnosti Penny ČR Pavel Kebísek, podle kterého budou první prodejny Plus přestavěny na Penny Markety již v letošním roce.

Z pultů diskontních prodejen Plus po převzetí společností Penny Market zřejmě zmizí některé jejich privátní značky, například biovýrobky Biobio nebo Karlův Dvůr.

Rewe s tržbami přes 43 miliard korun předběhne Ahold i Tesco, které o Plus také bojovalo. Větší už je jen německý Schwarz, který má ve svém portfoliu Kaufland a Lidl. Právě s německou skupinou by mohlo Rewe bojovat o prvenství na trhu.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.