27. února 2007 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plyn na jaře mírně podraží

plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plyn - ilustrační foto |

PRAHA Češi by se měli opět připravit na zdražení zemního plynu. Firma RWE Transgas zvedne od 1. dubna ceny pro všechny kategorie zákazníků v průměru o 0,43 procenta.

Pro domácnosti ceny v průměru vzrostou o 1,17 procenta, což se projeví měsíčním zvýšením plateb zhruba o deset korun. Naopak velkoodběratelům cena klesne o 0,36 procenta.

U průměrného zákazníka z řad domácností se zvýšení ceny na ročních platbách projeví nárůstem zhruba o 189 korun. Živnostník zaplatí přibližně o 322 korun ročně více.

Nejvíce vzrostou ceny plynu domácnostem v západních Čechách, kde Západočeská plynárenská zdraží o 1,7 procenta. Naopak Východočeská plynárenská a Středočeská plynárenská zvýší ceny jen o 0,7 procenta.

Podle člena představenstva RWE Transgas Milana Kajtmana ceny plynu pro druhé čtvrtletí ovlivnil příznivý vývoj cen ropných derivátů, černého uhlí a kurz koruny vůči euru a dolaru. Firma však prý musela do růstu započítat korekci Energetického regulačního úřadu, který v prvním čtvrtletí snížil cenu pro všechny kategorie o 63,56 koruny za megawatthodinu. Tím se cena plynu ocitla pod tržní cenou.

Tuzemský trh s plynem je od 1. dubna plně liberalizován, podobně jako trh s elektřinou. ERÚ již nestanoví maximální ceny dodávky pro všechny kategorie konečných odběratelů. Cena plynu pro první čtvrtletí, naposledy regulovaná úřadem, v průměru domácnostem klesla o 5,5 procenta, firmám pak o 5,2 procenta.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!