30. srpna 2007 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plyn zdraží téměř o pět procent

plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plyn - ilustrační foto |

PRAHA Lidé, kteří plynem topí, ohřívají vodu a vaří, zaplatí od října měsíčně v průměru o pětasedmdesát korun více. Dominantní prodejce společnost RWE Transgas zdražil ceny pro domácnosti v průměru o 4,8 procenta.

RWE Transgas zdražení již dříve ohlašoval. Odůvodnil ho vysokými cenami ropy, na které je zemní plyn vázán. Od 1.července Transgas zvýšil ceny plynu průměrně o 2,2 procenta.

Tuzemský trh s plynem je od dubna, podobně jako trh s elektřinou, plně otevřený a dodavatelé si mohou všechny kategorie cen určovat sami. RWE oznamuje ceny pro domácnosti každé čtvrtletí, vždy 30 dní před jejich zavedením.

Jak se zvýší ceny konkrétně u různých skupin obyvatel? Běžná domácnost, která na plynu jen vaří zaplatí navíc v průměrů tři koruny včetně DPH, pokud plynem i ohřívá vodu, tak o 25 korun.

Provoz rodinného domku, v němž se zemní plyn používá k vaření, ohřevu vody a topení, se prodraží přibližně o 125 korun měsíčně.

Živnostník s roční spotřebou 100 megawatthodin zaplatí za měsíc zhruba o 333 korun více bez DPH. Firmě, která spadá do kategorie středního odběru se spotřebou 2500 MWh ročně, se měsíční účty zvýší o 8334 korun.

Lidovky.cz, ČTK