Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plynárenské firmy si prohodí akcie

PRAHA Společnosti RWE Energy a E.ON Energie se dohodly na výměně podílů v plynárenských firmách v Česku. Podobnou výměnu si firmy dohodly i v Maďarsku.

E.ON Czech Holding získá majoritní balík akcií v Jihočeské plynárenské a výrazně posílí svůj podíl v Pražské plynárenské. RWE Energy naopak od E.ON Energie obdrží akcie  Středočeské, Východočeské, Severomoravské a Západočeské plynárenské, v nichž má již nyní většinové podíly.

"Dojde tím k novému uspořádání podílů společností v obou zemích, které povede k jasnější podílové struktuře v českém a maďarském plynárenství, a tím i k dalšímu zintenzivnění hospodářské soutěže," uvedly společnosti. Dohodnutou transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

E.ON Czech Holding podle dohody obdrží 46,66 procenta akcií Jihočeské plynárenské a jeho podíl v této distribuční firmě vzroste na zhruba 60 procent. "E.ON tím získá první většinový podíl v české distribuční společnosti," stojí ve zprávě. Kromě toho E.ON Czech Holding obdrží 49,3 procenta akcií Pražské plynárenské. Zároveň zvýší svůj podíl ve společnosti Pražská plynárenská Holding, která je hlavním akcionářem Pražské plynárenské, o podíl RWE z 25 procent na 49 procent.

Naopak RWE Energy od E.ON Czech Holding získá podíl 14,27 procenta ve Středočeské plynárenské, 16,52 procenta akcií Východočeské plynárenské, 9,57 procenta akcií Severomoravské plynárenské a v delším časovém horizontu také 47,87 procenta akcií Západočeské plynárenské. "Navýšením dosavadních většinových účastí na 96,4 procenta (Středočeská plynárenská), 67,7 procenta (Severomoravská plynárenská), 66,6 procenta (Východočeská plynárenská) a 97,97 procenta (Západočeská plynárenská) získá RWE Energy dodatečnou volnost pro optimální uspořádání svých podnikatelských aktivit v České republice," stojí v tiskové zprávě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Jimmy Lai byl zatčen jednou už v létě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Jimmy Lai byl zatčen jednou už v létě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Jimmy Lai byl zatčen jednou už v létě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...