13. září 2007 9:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plzeňská piva zdražují

Plzeňské pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňské pivo | foto: Reprofoto

PRAHA Gambrinus i Plzeň zdraží. Největší pivovar v zemi - Plzeňský Prazdroj - oznámil, že od listopadu zvedne cenu piva o šest až osm procent. Důvodem je zdražování sladovnického ječmene, jehož podíl na výrobě piva je vysoký.

„Takovou eskalaci cen jako zažíváme letos, nepamatuji. Současná cena jedné tuny českého ječmene se blíží dvojnásobku ceny loňské,“ řekl Mike Short, generální ředitel Plzeňského Prazdroje.

Ječmene je nedostatek. Kvůli evropským dotacím na pěstování řepky, která se používá na výrobu biopaliv, se totiž začali čeští zemědělci orientovat právě na řepku místo tradiční pšenice, ječmene nebo žita. „Dřív nebo později budou muset zdražovat všichni,“ tvrdí Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.

Prezident Agrární komory Jan Veleba již dříve pro LN uvedl, že světové zásoby obilí jsou nejmenší od roku 1975. „Například ječmen se minulý rok vykupoval asi za tři tisíce tři sta korun za tunu, letos je to už pět tisíc pět set,“ informoval Veleba. Ječmen tak meziročně zdražil o šedesát procent. „Nedostatek těchto surovin je navíc způsoben probouzející se spotřebitelskou poptávkou po potravinách u velkých zemí, jako je Čína,“ dodal Veleba.

I ostatní tuzemské pivovary se pomalu připravují na zdražení piva. Všichni totiž tradičně čekají na rozhodnutí Plzeňského Prazdroje. Poté většinou sami přistoupí ke zdražení svých značek. Například Budějovický Budvar nyní řeší dramatickou situaci s cenami surovin se svými klíčovými dodavateli. „Již v tuto chvíli je jasné, že vývoj cen sladu a chmele je výrazně nadinflační. Nechceme se ale uchýlit k nákupu lacinějších náhražek nejlepších českých surovin. Z těchto důvodů bohužel vyplývá, že zvýšení cen našich výrobků bude nezbytné. Nevylučujeme zdražení ještě letos,“ konstatoval mluvčí Budvaru Petr Samec.

Ostatní pivovary se zatím k možnému zdražování piva nechtějí vyjadřovat. „V současné době o zdražování piva neuvažujeme,“ informoval ředitel Starobrna František Krakeš. Podobně se vyjádřil také mluvčí ústeckých pivovarů Drinks Union Josef Vejlupek.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.