18. července 2010 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Po letech nadvlády Holanďanů se v kempech opět objevují Češi

Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Méně cizinců, zato víc Čechů, tak zatím vypadá letošní sezona z pohledu majitelů tuzemských kempů. Evropané se i letos víc drží doma, tuzemské kempy po letech nadvlády Holanďanů opět objevují Češi.

"Předpověď počasí je slibná i na srpen, proto očekáváme, že Češi zůstanou na českých přehradách a nebudou tolik trávit dovolenou u moře," shodují se Tereza a Hanne Wilzingovy, majitelky Campingu Frymburk a Campingu Bucek. Značnou část jejich klientely tvoří Holanďané, Němci, Rakušané a Dánové, ale v posledních letech jich stále ubývá, především kvůli ekonomice jejich zemí.

Češi se bojí o peníze

Vněkterých kempech dochází k nárůstu české klientely již od loňského roku. "V minulosti u nás převládala zahraniční klientela. Loni došlo ke změně a polovina návštěvníků byla z Česka. Tuto sezonu rozhodně převládá domácí klientela," sdělil LN Pavel Dufek, předseda představenstva společnosti PA-JA, která provozuje Camp Liščí Farma v Krkonoších.

Jak vysvětluje viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, někteří čeští turisté se rozhodli české kempy k dovolené využít nejenom z důvodu přejícího počasí, ale i z důvodu úspor.

INFOGRAFIKA: Jak si Češi vybírají dovolenou
Klikněte pro zvětšení

Podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP tráví třetina Čechů letošní dovolenou v tuzemsku. A kempy jsou jednou z nejlevnějších variant. "Češi kvůli krizi šetřili, a vyměnili tak dražší ubytování opět za levnější kempy. Kempy tak na krizi paradoxně vydělávají a po mnoha letech zaznamenávají nárůsty českých turistů," tvrdí Okamura.

Loni přespalo v českých kempech 774 tisíc českých turistů, což znamená meziroční nárůst o osm procent. Letošní rok očekávají majitelé kempů zájem Čechů ještě větší. Nejhůře jsou na tom přitom pražské kempy, které jsou závislé na cizincích.

Nejhůř je na tom Praha

"Cizinců ubylo. Teď v první polovině července máme propad 55 procent proti dlouhodobému průměru. Ve srovnání se špičkovými roky činí tento propad dokonce 65 procent," potvrzuje Vlastimil Němec z Triocampu Praha.

Capmu Drusus v Praze-Řeporyjích klesla letos návštěvnost o čtyřicet procent a na dramatickou změnu k lepšímu to podle majitelů nevypadá. Hluboce se propadla návštěvnost ze zemí, jako je Německo, Holandsko, Belgie nebo Velká Británie.

Ačkoli minulý a letošní rok českým kempům přejí, dlouhodobě se potýkají s poklesem zájmu. "Mezi lety 2004 až 2008, tedy před krizí, poklesl počet českých turistů v tuzemských kempech o 29 procent – z 1,02 milionu na 720 tisíc," říká Okamura. V posledních deseti letech se však podle něj začíná ukazovat, že důvodem byla především naše nízká životní úroveň, a tím cenová výhodnost kempů, nikoliv skutečný zájem o tento druh trávení dovolené.

V kempu

Spolu se zvyšující se životní úrovní Češi již začínají žádat vyšší standard ubytování a klientů klasických kempů tak prudce ubývalo. "Kvůli současné ekonomické krizi sice došlo k zastavení výrazných poklesů zájmu o české kempy, z dlouhodobého hlediska je však trvalý trend poklesu zájmu zcela zřejmý," dodává Okamura.

Podle jeho názoru je potřeba zásadně změnit současnou strategii stávajících kempů. Kempy dosud platily za nejlevnější typ ubytování, Češi však mají zájem o kvalitnější služby, a kempy jim přestávají vyhovovat.