2. května 2012 20:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Po závadných benzinkách vznikne černý seznam potravin

Špatné jídlo (ilustrační fotö) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špatné jídlo (ilustrační fotö) | foto: Shutterstock

BRNO Za klamavě označené výrobky by obchodní řetězce mohly dostávat pokutu až deset milionů korun. Státní zemědělská a potravinářská inspekce navíc od června bude zveřejňovat seznam problémových výrobků na novém internetovém portálu. Od začátku roku jich totiž byly už stovky.

Zástupci obchodních řetězců slibují nápravu, řekl novinářům během středečního jednání inspekce se zástupci řetězců v Brně ředitel SZPI Jakub Šebesta.

ČTĚTE TAKÉ:

V současné době dostávají podle Šebesty řetězce za prohřešky pokuty v řádu statisíců. Podle něj ovšem výše pokut v poslední době roste a diskutuje se o novele zákona, podle kterého by pokuty mohly dosahovat až deset milionů korun.

Klamání spotřebitele

Prohřešky poslední doby se týkají zejména klamání spotřebitele v souvislosti s daty trvanlivosti a označeného složení výrobku. Při bouřlivé debatě prý zástupci řetězců zprvu tvrdili, že jde o pochybení jednotlivců.

"Řetězce hovoří o tom, že není jejich zájem prodlužovat data trvanlivosti a někteří zástupci deklarovali, že jasně stanoví pravidla, aby se to nestávalo," uvedl Šebesta. Další prohřešky chce SZPI od června zveřejňovat na novém portálu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Z vyjádření zástupců řetězců vyplývá, že se budou snažit o nápravu. "Mrzí nás stávající situace a pokračující nálezy. Zároveň se shodujeme v tom, že se nejedná o systémovou chybu, ale o individuální pochybení jedinců," řekl předseda představenstva COOP Zdeněk Juračka. Dodal také, že zveřejňování všech pochybení na novém portálu jednoznačně vítá. Podle něj je to horší trest než finanční sankce.

V Brně se u kulatého stolu se SZPI sešlo 17 zástupců regionálních i velkých řetězců, kteří prodávají 80 procent potravin na českém trhu.

Lidovky.cz, ČTK