Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počasí zdraží pojistky

Záplavy ve Veselí nad Lužnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy ve Veselí nad Lužnicí. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA  Stále větší rozmary počasí z posledních let s sebou přinášejí další nepříjemné důsledky. Lidé, kteří pojišťují své domy proti živelním pohromám, by se měli připravit na možnost, že budou v budoucnu na pojistném platit víc.

Pojišťovny v Česku totiž svým klientům musí vyplácet rekordní sumy, a to především v důsledku přírodních pohrom typu povodní nebo v zimním období škod způsobených tíhou sněhu a ledu. Tyto zvýšené výdaje proto vedou velkou část pojišťovacích ústavů k úvahám o zdražení pojistného.

„O zdražení pojistného se spekuluje na všech frontách,“ potvrzuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. Dodává ovšem, že rozhodnutí vedení pojišťovny v tomto směru ještě nepadlo a bude záležet na zhodnocení situace z první poloviny letošního roku.

„Zvýšení pojistného očekáváme v řádu do deseti procent. Může to ale záviset od konkrétní lokality,“ uvažuje Vratislav Hybner ze společnosti IMG, která se zabývá zprostředkováním pojištění.

Bude podle něj také záležet na tom, jak výhodně se kterým pojišťovnám povede uzavřít smlouvy se zajišťovnami. Ty plní pro pojišťovny stejnou jisticí funkci jako pojišťovny pro běžné občany nebo firmy.

Pokud se jednotlivé pojišťovací ústavy rozhodnou cenu pojistného zvyšovat, dojde k tomu podle odborníků relativně rychle. „Byla by to otázka týdnů nebo nanejvýš měsíců,“ uvedl Vích.

Některé pojišťovny se ale spekulacím o zdražování pojistného brání s poukazem na nutnost zanalyzovat delší časové období. „Pokud by se ale trend stoupajícího množství škod ze živelních pohrom dlouhodobě neměnil, museli bychom se podle toho zařídit,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Největší starosti přitom majitelům nemovitostí způsobují povodně a v zimě škody vzniklé táním sněhu a ledu. „V některých případech už pojišťovny odmítají opakovaně vyplavené domy pojistit,“ říká Hybner. Přesto se ale částky, které musely pojišťovny letos vyplatit, rekordně navýšily.

Kupříkladu u pojišťovny Allianz jsou škody ze živelních rizik v letošním roce téměř třikrát vyšší než loni. „Za první pololetí 2005 nám klienti nahlásili škody asi za 50 milionů korun, zatímco za letošní první pololetí je to již 140 milionů,“ říká mluvčí Allianz Milan Káňa.

U jiných společností je rozdíl ještě výraznější. Například ČSOB Pojišťovně nahlásili její klienti letos bezmála devětkrát více kalamitních škod než za stejné období loňského roku a jejich odhadovaná hodnota stoupla meziročně dokonce více než dvaadvacetkrát.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!