Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počasí zdraží pojistky

Záplavy ve Veselí nad Lužnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy ve Veselí nad Lužnicí. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA  Stále větší rozmary počasí z posledních let s sebou přinášejí další nepříjemné důsledky. Lidé, kteří pojišťují své domy proti živelním pohromám, by se měli připravit na možnost, že budou v budoucnu na pojistném platit víc.

Pojišťovny v Česku totiž svým klientům musí vyplácet rekordní sumy, a to především v důsledku přírodních pohrom typu povodní nebo v zimním období škod způsobených tíhou sněhu a ledu. Tyto zvýšené výdaje proto vedou velkou část pojišťovacích ústavů k úvahám o zdražení pojistného.

„O zdražení pojistného se spekuluje na všech frontách,“ potvrzuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. Dodává ovšem, že rozhodnutí vedení pojišťovny v tomto směru ještě nepadlo a bude záležet na zhodnocení situace z první poloviny letošního roku.

„Zvýšení pojistného očekáváme v řádu do deseti procent. Může to ale záviset od konkrétní lokality,“ uvažuje Vratislav Hybner ze společnosti IMG, která se zabývá zprostředkováním pojištění.

Bude podle něj také záležet na tom, jak výhodně se kterým pojišťovnám povede uzavřít smlouvy se zajišťovnami. Ty plní pro pojišťovny stejnou jisticí funkci jako pojišťovny pro běžné občany nebo firmy.

Pokud se jednotlivé pojišťovací ústavy rozhodnou cenu pojistného zvyšovat, dojde k tomu podle odborníků relativně rychle. „Byla by to otázka týdnů nebo nanejvýš měsíců,“ uvedl Vích.

Některé pojišťovny se ale spekulacím o zdražování pojistného brání s poukazem na nutnost zanalyzovat delší časové období. „Pokud by se ale trend stoupajícího množství škod ze živelních pohrom dlouhodobě neměnil, museli bychom se podle toho zařídit,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Největší starosti přitom majitelům nemovitostí způsobují povodně a v zimě škody vzniklé táním sněhu a ledu. „V některých případech už pojišťovny odmítají opakovaně vyplavené domy pojistit,“ říká Hybner. Přesto se ale částky, které musely pojišťovny letos vyplatit, rekordně navýšily.

Kupříkladu u pojišťovny Allianz jsou škody ze živelních rizik v letošním roce téměř třikrát vyšší než loni. „Za první pololetí 2005 nám klienti nahlásili škody asi za 50 milionů korun, zatímco za letošní první pololetí je to již 140 milionů,“ říká mluvčí Allianz Milan Káňa.

U jiných společností je rozdíl ještě výraznější. Například ČSOB Pojišťovně nahlásili její klienti letos bezmála devětkrát více kalamitních škod než za stejné období loňského roku a jejich odhadovaná hodnota stoupla meziročně dokonce více než dvaadvacetkrát.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Prodej v zahrádkářství (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Prodej v zahrádkářství (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Prodej v zahrádkářství (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....