12. července 2007 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počasí žene Čechy k moři

Nevlídné počasí láká Čechy k moři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevlídné počasí láká Čechy k moři. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Většina Čechů letos plánovala strávit letní dovolenou v tuzemsku. Kvůli deštivému počasí a výraznému ochlazení ale nyní cestovní kanceláře čelí skokovému nárůstu zájmu o zájezdy k moři last minute.

„Čeští turisté jsou na počasí v tuzemsku velmi citliví. V závislosti na předpovědi počasí se v posledním týdnu největším cestovním kancelářím zvýšil prodej zahraničních zájezdů i o více než 10 procent,“ řekl Jaromír Beránek ze společnosti MaG Consluting, která se zabývá cestovním ruchem. Cestovní kanceláře jeho slova potvrzují.

„Díky ochlazení máme nové klienty, kteří přesouvají svoji dovolenou z Čech do zahraničí,“ uvedl mluvčí Fischeru Dan Plovajko. Většinou jde o zájezdy objednané jen několik dní před odletem, bez přesných požadavků na cílovou destinaci nebo hotel.

„Prodej zahraničních zájezdů se oproti loňsku zvýšil asi o 20 procent. I v porovnání s každoročním růstem je to nadprůměrné číslo,“ dodal Plovajko.

Vliv počasí na přesun zájmu od domácích pobytů k zahraničním je znatelný zejména v posledních letech.

„Stále více Čechů zvažuje dovolenou v tuzemsku, proto když se ochladí, razantně se to odrazí na prodejích zájezdů do zahraničí,“ potvrdil Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Vývoj v České republice se tím přibližuje situaci ve vyspělých státech, jejichž obyvatelé tráví většinu dovolených ve vlastní zemi. V roce 2005 se poměr dovolených strávených v tuzemsku a v zahraničí poprvé vyrovnal, letos už by měli Češi 58 procent dovolených strávit doma.

Tento trend má podle odborníků i nadále pokračovat a výkyvy počasí tak budou v cestovním ruchu hrát stále větší roli. „Velká většina dovolených probíhá od června do září. Když je pak některý z těchto měsíců v Česku nepříznivé počasí, odrazí se to i v celoročním hledisku,“ uvedl Okamura.

Už během příštího týdne mají podle meteorologů teploty dočasně dosáhnout tropických hodnot a překročit třicet stupňů Celsia. Zájem českých turistů by se tak mohl částečně otočit. „Vzrůstajícím trendem je také útěk před horkem, tedy zájem o letní cesty do Skandinávie nebo třeba na Island,“ uvedl Tomáš Brejcha z Čedoku.

Zatím ale stále platí, že hlavní dovolenou roku si Češi nejčastěji užívají u moře. „Cena dovolené u nás a třeba v Egyptě je nyní prakticky stejná. Navíc pro nás středoevropany má moře stále velkou přitažlivost,“ řekl Plovajko. Mezi nejoblíbenější destinace kromě Egypta nadále patří hlavně Chorvatsko, Řecko nebo Španělsko.
 
„Velký nepoměr je především v tom, kolik lidé utratí na dovolené doma a kolik v zahraničí,“ upozornila mluvčí agentury CzechTourism Karin Šeligová. Zatímco do devítidenní dovolené v tuzemsku Češi podle Okamury loni průměrně investovali asi tři a půl tisíce, v zahraničí to bylo necelých 14 tisíc.

Vojtěch Bednář, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz