Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počasí znehodnotilo úrodu obilí

Pole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pole | foto: Lidovky.cz

Praha Prudké výkyvy letošního počasí, kdy vydatné deště vystřídaly tropické teploty, znehodnotily podle zemědělců velkou část úrody obilí. Agrární komora chce proto požádat vládu o pomoc. Prezident komory Jan Veleba se dnes kvůli tomu sejde s ministrem zemědělství Janem Mládkem.

Zemědělci dosud sklidili zhruba třetinu z 1,43 milionu hektarů obilí a více než polovinu z 292.246 hektarů řepky. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva zemědělství. Mluvčí AK Eugenie Línková řekla, že kvůli extrémním změnám počasí začalo zrno v obilných klasech klíčit.

Takové obilí podle Línkové nelze sklízet kombajnem, takže část obilí nepůjde vymlátit. "K tomuto procesu dochází u zlomku ploch každým rokem, ale ztráta je minimální. Letos je to na skoro 70 procentech ploch, o to je to děsivější," uvedla. Dodala, že kvůli nepříznivému vývoji počasí prudce klesla i kvalita pšenice, jejíž velkou část nebude možné využít pro potravinářské účely.

"Totéž platí pro ječmen, který nebude možné využít ke sladovnickým účelům. Tuto situaci hodnotí AK jako katastrofální s dopadem na tisíce zemědělců. V historii tak prudký zvrat v kvalitě obilí během žní nemá pamětníka," podotkla Línková.

Teploty nad 30 stupňů podle Línkové urychlily dozrávání obilí, avšak následné deště znemožnily kombajnům vyjet do polí. "Prudké přívaly srážek u zralého obilí vyvolaly fyziologické změny, kdy obilí ještě v klasech začne klíčit," vysvětlila Línková nepříznivý vliv počasí na kvalitu obilí.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....