21. dubna 2008 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počet dolarových milionářů roste

Počet bohatých lidí roste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet bohatých lidí roste. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LONDÝN Podle studie institucí Citi Private Bank a Knight Frank bylo loni na celém světě zhruba osm milionů lidí, kteří měli alespoň jeden milion dolarů (v dnešním kurzu asi 16 milionů Kč). Nejvíce bohatých je nadále ve Spojených státech, a to více než tři miliony, což je zhruba jedno procento obyvatel USA.

Počet takzvaných "high net worth", tedy lidí, kteří mají milion dolarů v
likvidních aktivech, se proti roku 2006 zvýšil asi o 4,5 procenta.
Likvidními aktivy se rozumí peníze anebo jiný majetek, který lze investovat či relativně rychle změnit na hotovost. Nepočítá se tedy hlavní nemovitost, která slouží k bydlení.


V komunistické Číně loni přibylo zhruba 14 procent lidí s majetkem alespoň milion dolarů. Rychle se počet bohatých zvyšuje také v zemích, které mají bohaté přírodní zdroje, což je například Kazachstán, Brazílie, Kanada, Austrálie a Rusko. V Kazachstánu už je asi 12.000 lidí s minimálně milionem dolarů, rychle se ale počet bohatých zvyšuje například i v sousedním Polsku. Celkem je tam zhruba 54.000 lidí, kteří mají alespoň milion dolarů, což je meziroční růst zhruba o 7 procent.

Česká republika v hlavních seznamech nefiguruje, ale podle jiných studií bylo loni v ČR asi 15.000 dolarových milionářů. Zpráva rovněž ukázala, že růst počtu bohatých lidí byl v loňském roce obecně rychlejší než růst hrubého domácího produktu (HDP), i růst HDP na hlavu. Z toho studie vyvozuje, že bohatí bohatnou rychleji než země, v kterých žijí. "Není to však dokonalé měřítko relativního růstu bohatství ve všech příjmových skupinách," přiznávají autoři.

Na druhém místě za Spojenými státy z hlediska počtu bohatých je Japonsko, kde žije asi 765.000 lidí s likvidním majetkem přes milion dolarů. Na třetí příčce je Británie s 557.000 bohatými.

Miliardářů má nejvíce rovněž v USA, a to 469, z nichž 460 žije na území USA. Druhé místo patří Rusku s 87 miliardáři, ovšem těch, kteří v Rusku i bydlí, je 82.

Nejdražší pro život je i nadále Londýn, na druhém místě je Monako. Třetí příčka patří milionářskému ráji Saint Jean Cap Ferrat ve Francii.

ČTK