8. července 2009 17:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počet lidí nesplácejících úvěry roste, podmínky poskytnutí se zpřísňují

Zoufalý muž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoufalý muž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Firmy nabízející spotřebitelské úvěry zaznamenaly v souvislosti s hospodářskou krizí mírný nárůst počtu klientů, kteří peníze řádně nesplácejí. Počet neplatičů není ještě vyšší zejména proto, že splátkové společnosti zpřísnily podmínky pro poskytování půjček.

Na zvýšení počtu dlužníků má bezpochyby vliv současná ekonomická recese doprovázená bankroty velkých podniků, po nichž následovala hromadná propouštění, řekla ČTK mluvčí Home Creditu Eva Řimnáčová. Pro řadu lidí se podle ní naprosto změnily finanční možnosti a jsou tak nuceni se vyrovnávat i s neschopností splácet své úvěry.

Počet klientů, kteří nezaplatili Home Creditu dvě, tři a více měsíčních splátek, se zvýšil proti loňskému září o několik desetin procenta. Objem nesplácených úvěrů tak vzrostl lehce nad pět procent, což je stále relativně nízké číslo.

"Předpokládáme, že s nárůstem nezaměstnanosti se toto číslo bude v druhé polovině roku 2009 zvyšovat, dodala Řimnáčová.

"Nyní sledujeme nárůst klientů, kteří nejsou schopni řádně splácet své úvěry. Z tohoto důvodu jsme zřídili poradnu, kde se snažíme najít řešení vzniklé situace," doplnil mluvčí společnosti Cetelem Martin Malý.

V první polovině firma zaznamenala stabilní zájem o všechny své produkty. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci je však prý proti předchozím rokům větší procento klientů zamítnuto. Hlavním důvodem je, že se klientům snižuje jejich rodinný rozpočet nebo ztratí zaměstnání, podotkl.

Častěji proti minulosti se teď jako důvod prodlení s úhradou splátky objevuje ztráta zaměstnání, míní marketingová ředitelka společnosti Cofidis Olga Moradiellosová.

Ze strany žadatelů o úvěr a nových klientů eviduje větší zájem o doplňkové služby pojištění proti platební neschopnosti, což si vysvětluje především jejich zodpovědnějším přístupem. Od září 2008 pojištěnost nových klientů stoupla o téměř 15 procent, připomněla.

Poskytovatel krátkodobých půjček Provident Financial má morálku splácení klientů zhruba stejnou jako loni. Také zájem o půjčky prý od minulého roku zůstává na stejné úrovni. "Ke konci roku jsme ale zpřísnili pravidla pro poskytování půjček.

Týká se to jak výše půjček, tak posuzování rizika u jednotlivých klientů. Nyní musíme odmítat až polovinu zájemců o půjčku, protože ti tato kritéria nesplňují," upozornil mluvčí společnosti Ondřej Holoubek.

Objem spotřebitelských úvěrů členů České leasingové a finanční asociace se v prvním čtvrtletí snížil meziročně o 17,2 procenta na deset miliard Kč.

Pokles je podle odborníků logickým důsledkem oslabení výkonnosti ekonomiky, kdy domácnosti zavedly úsporná opatření.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR MONTÁŽÍ PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz