14. června 2007 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počítače by měly „zezelenat“

Počítač - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

SAN FRANCISCO/PRAHA Velké technologické firmy se připojují ke kampani za snížení energetické spotřeby počítačů. Ambiciózní plán, za který se postavily i vyhledávací gigant Google a největší světový výrobce procesorů Intel má za cíl do roku 2010 dramaticky snížit spotřebu počítačů.

„Průměrné domácí PC dnes vyplýtvá téměř polovinu energie,kterou bere ze sítě, server pak třetinu,“ řekl výkonný viceprezident Google Urs Holzle. Nezanedbatelný efekt má mít energetická efektivita počítačů i na účty za elektřinu.

Podle viceprezidenta Intelu Patricka Gelsingera může být iniciativa „významným krokem vpřed“ a přispět do roku 2010 ke snížení emisí skleníkových plynů o padesát čtyři milionů tun, což je množství skleníkových plynů produkovaných jedenácti miliony automobilů nebo dvaceti tepelnými elektrárnami. Podle Gelsingera účinnější zdroje zdraží počítače asi o dvacet až třicet dolarů. Předpokládá ale, že se vyšší investice uživatelům vrátí v podobě ušetřených peněz za elektřinu.Do iniciativy, kterou zastřešuje Světový fond na ochranu přírody (WWF) se zapojili i výrobci počítačových komponent. Například u počítačových zdrojů je nyní k získání certifikace Energy Star od americké agentury na ochranu životního prostředí (EPA) nutná osmdesátiprocentní účinnost, do roku 2010 bude potřeba už devadesátiprocentní. Firmy, které se účastní iniciativy, se také zavázaly, že budou do kanceláří nakupovat úsporná PC a představí kampaně, ve kterých zákazníkům vysvětlí jak nastavit systém tak, aby šetřil energii vypnutím monitoru či pevných disků v době, kdy počítač nikdo nepoužívá.

Další informace najdete v dnešních Lidových novinách.
afp, ond

Najdete na Lidovky.cz