21. prosince 2011 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počítače příští rok podraží. Až o desetinu

Práce s počítačem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny počítačů na českém trhu se mohou v příštím roce zvýšit až o desetinu. Důvodem je oslabování koruny vůči euru a dolaru i přetrvávající nedostatek pevných disků. Prodej by měl růst o jednotky procent. Vyplývá to z informací výrobců.

"Do konce března by měly být ceny stabilní. Pokud se neuklidní situace v eurozóně, dá se ale v roce 2012 předpokládat navýšení cen počítačů o pět až deset procent kvůli poklesu kurzu koruny vůči euru a dolaru. V optimistické variantě zůstanou ceny na úrovni letošního roku," uvedl Ondřej Třetina z českého zastoupení firmy Asus.

ČTĚTE TAKÉ:

Kurz koruny vůči dolaru a euru se na cenách PC projevuje kvůli tomu, že za tyto měny výrobci nakupují většinu součástek. Nedostatek pevných disků a s tím související růst jejich cen je dán výpadkem výroby v Thajsku po tamních letošních silných záplavách. Thajsko je jejich druhým největším vývozcem po Číně.

Nedostatek disků se podle šéfa marketingu počítačové divize Hewlett-Packard Petra Trešla bude projevovat zejména na začátku příštího roku.

IFA 2011 - iPad od Applu a tablet Galaxy Tab od Samsungu

 
"Další vývoj bude ale podmíněn způsobem řešení aktuálních finančních problémů některých zemí eurozóny. Ve druhé polovině roku očekáváme zvýšenou aktivitu našich zákazníků spojenou s uvedením nové verze operačního systému Windows," dodal.

Vedou tablety a ultrabooky

Firmy čekají výrazný růst prodeje tabletů a také nové kategorie ultrabooků, kterou podporuje výrobce čipů Intel. Naopak u netbooků čekají propad. "Již v současné nabídce máme produkty, které splňují poptávku po tenkých a lehkých noteboocích, navíc v našem pojetí kvalitně zpracovaných. Zároveň pečlivě sledujeme segment ultrabooků a velmi brzy připravujeme uvedení produktů této kategorie," uvedl Trešl.

Ultrabooky jsou velmi tenké přenosné počítače s vysokým výkonem, které zpravidla nemají optickou mechaniku. V nabídce je již mají například Asus, Lenovo, Acer nebo Toshiba.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PRO MILOVNÍKY AUT - ELEKTRO VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč