24. srpna 2009 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Počítačový pirát odsouzený k rozhovoru: Jsem jen kapka v moři

Krádež software | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež software | foto: Shutterstock

PRAHA Piráta Petra (nemusel podle rozsudku sdělit své celé jméno) polapil nasazený agent firmy Microsoft, který se vydával za zákazníka, nakoupil od piráta počítač a ten pak předal policii. Majitele obchodu s použitým zbožím pak soud odsoudil k nestandardnímu trestu: kromě podmínky, propadnutí věcí a finančního odškodnění firmě Microsoft musel Petr dát rozhovor jednomu českému médiu.

Pirát soudnímu příkazu vyhověl, nemusel však zveřejnit ani své jméno, ani výši podmínečného trestu či odškodnění.

LN Kolik jste do světa pustil nelegálního softwaru?
To se nedá tak snadno říci. Vypočítal to ale soudní znalec...

LN Souhlasil jste s tím výpočtem?
První výpočet škody byl přehnaný. Samosoudce pak určil to, co je a není škoda, kterou softwarová společnost Microsoft utrpěla. Pak snížil škodu na částku, se kterou jsem souhlasil.

LN Výše škody byla tedy záležitostí dohody. Snížila se oproti prvnímu odhadu významně?
Ano. Soudní znalec totiž vypočítal veškerý software, který našli v mém obchodě, a vynásobil jej aktuální cenou. To jsem neuznal, protože jsem měl obchod i s použitým zbožím a v něm i počítače a data, které mi tam zákazníci přinesli, a nevěděl jsem, že tam jsou. To, co na počítačích bylo, se ukázalo až při prohlídce.

LN Software jste i prodával?
To ne. Pustil jsem do světa pár počítačů s nainstalovanými Windows, to ano, ale software jsem ani neprodával, ani nijak nepromítal do ceny. Programy jsem chtěl mít jenom jako ukázku pro zákazníka, že počítač a sestava funguje. To bez operačního systému jde těžko prokázat. Zákazníkům jsem samozřejmě říkal, že by si tam software nechávat neměli, nicméně si to odnesli i s ním.

LN Jak vypadal samotný zásah policie?
Otevřel jsem obchod a snídal si svůj rohlík, vpadlo do něj deset lidí od policie, pak odborníci, nějaký svědek, rozložili psací stroje a začali dělat protokoly a shromažďovat důkazy. Byla to práce pro tým lidí na celý den.

LN Psací stroje?
Já se tomu až smál a nabízel jsem jim, jestli nechtějí koupit ještě notebook. Přišlo mi to docela vtipné, když starý mechanický psací stroj vybalili.

Další podrobnosti a celý rozhovor s pirátem Petrem s přečtěte v pondělním vydání deníku