12. listopadu 2009 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pod stromečky bude prázdno, Češi nakoupí většinu dárků až po Vánocích

Vánoce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češi letos s nákupem většiny vánočních dárků počkají až na slevy mezi svátky a povánoční výprodeje, aby dárky pro své blízké pořídili za co nejvýhodnější ceny. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte, podle kterého necelá třetina Čechů letos kvůli hospodářské krizi plánuje utratit za vánoční dárky méně peněz než loni, polovina počítá se stejnými výdaji a více peněz si na letošní Vánoce hodlá vyčlenit 21 procent lidí.

Podle Martina Tesaře ze společnosti Deloitte chtějí ve slevách v období Vánoc letos Češi nakoupit 59 procent vánočních dárků, v povánočních výprodejích 12 procent a v předstihu pořídí pouze třetinu dárků. Vyčkávací taktiku Tesař zdůvodnil tím, že lidé díky pozdějším nákupům dárků očekávají lepší cenové nabídky.

Obchodníci se bojí, začnou zlevňovat dříve

Mezi obchodníky panuje před vánoční sezonou velká nervozita, protože Češi kvůli hospodářské krizi omezili své útraty. Obchodní řetězce proto začaly nabízet předvánoční slevy a různé akční cenové nabídky, pomocí kterých se snaží povzbudit zákazníky k útratám.

Předvánoční slevy spustily například řetězce Tesco či Albert. Češi by při letošních vánočních nákupech mohli ušetřit i díky tomu, že ceny spotřební elektroniky i potravin ve srovnání s loňskem klesly.

Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce.

Před loňskými Vánoci bylo v obchodech navzdory krizi více zákazníků než v předchozím roce a prodalo se také více zboží. Tržby obchodníků ale byly srovnatelné s rokem 2007; důvodem byly nižší ceny.

Lidovky.cz, ČTK