Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podali jste daňové přiznání? V pondělí je konečný termín, sankce ale ještě nehrozí

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Finanční správa eviduje k nedělní půlnoci 2,62 milionu odevzdaných daňových přiznání k dani z příjmů za loňský rok. Z toho je 2,2 milionu od fyzických osob a 420 tisíc od firem. Konečný termín pro odevzdání mají poplatníci, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu, je v pondělí 3. července. Sankce ale nehrozí do 12. 7.

Loni odevzdali poplatníci stejný počet přiznání, jen poměr fyzických a právnických osob se lišil, od firem jich bylo loni o 20 tisíc více.

Elektronickou formu podání zvolilo šestnáct procent fyzických osob a 90 procent právnických osob. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky. Češi také mohou formulář donést na úřad osobně nebo ho zaslat poštou.

V řádném termínu do 3. dubna evidovala Finanční správa celkem 1,94 milionu přiznání k dani z příjmu za rok 2016, z toho 1,67 milionu od fyzických osob. Zjednodušený formulář na dvě stránky využilo 320 tisíc poplatníků, tedy třetina těch, kteří mají příjmy pouze ze zaměstnání a podávají daňové přiznání na finanční úřad sami. Loni tuto možnost ještě neměli. Po lhůtě, do které bylo možné opožděně podat přiznání bez sankce, tedy do 10. dubna, podalo přiznání dalších 330 tisíc poplatníků.

Odklad podání daňového přiznání díky daňovým poradcům využívají v Česku zhruba dvě pětiny firem a třináct procent fyzických osob, informovala daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová. Mezi výhody využití služeb daňových poradců patří podle ní například to, že podnikatelům nehrozí pokuty za špatně vyplněné nebo chybně odeslané formuláře. Poradce rovněž ručí za včasné odevzdání přiznání, odpovědnost ovšem již nemá v případě placení daně.

Podstatné datum nastane pro poplatníky 12. července. Pokud se samotné podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze stanovené daně.

Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je pět procent ze stanovené daně, minimálně 500 korun. Pokuty pod 200 korun finanční úřad nevyměřuje. U placení daně za každý další den naskakuje úrok z prodlení, který činí 14,05 procenta z výše dlužné daně za rok.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!