Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podali jste daňové přiznání? V pondělí je konečný termín, sankce ale ještě nehrozí

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Finanční správa eviduje k nedělní půlnoci 2,62 milionu odevzdaných daňových přiznání k dani z příjmů za loňský rok. Z toho je 2,2 milionu od fyzických osob a 420 tisíc od firem. Konečný termín pro odevzdání mají poplatníci, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu, je v pondělí 3. července. Sankce ale nehrozí do 12. 7.

Loni odevzdali poplatníci stejný počet přiznání, jen poměr fyzických a právnických osob se lišil, od firem jich bylo loni o 20 tisíc více.

Elektronickou formu podání zvolilo šestnáct procent fyzických osob a 90 procent právnických osob. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky. Češi také mohou formulář donést na úřad osobně nebo ho zaslat poštou.

V řádném termínu do 3. dubna evidovala Finanční správa celkem 1,94 milionu přiznání k dani z příjmu za rok 2016, z toho 1,67 milionu od fyzických osob. Zjednodušený formulář na dvě stránky využilo 320 tisíc poplatníků, tedy třetina těch, kteří mají příjmy pouze ze zaměstnání a podávají daňové přiznání na finanční úřad sami. Loni tuto možnost ještě neměli. Po lhůtě, do které bylo možné opožděně podat přiznání bez sankce, tedy do 10. dubna, podalo přiznání dalších 330 tisíc poplatníků.

Odklad podání daňového přiznání díky daňovým poradcům využívají v Česku zhruba dvě pětiny firem a třináct procent fyzických osob, informovala daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová. Mezi výhody využití služeb daňových poradců patří podle ní například to, že podnikatelům nehrozí pokuty za špatně vyplněné nebo chybně odeslané formuláře. Poradce rovněž ručí za včasné odevzdání přiznání, odpovědnost ovšem již nemá v případě placení daně.

Podstatné datum nastane pro poplatníky 12. července. Pokud se samotné podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze stanovené daně.

Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je pět procent ze stanovené daně, minimálně 500 korun. Pokuty pod 200 korun finanční úřad nevyměřuje. U placení daně za každý další den naskakuje úrok z prodlení, který činí 14,05 procenta z výše dlužné daně za rok.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...