28. prosince 2010 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podat výpověď se už nevyplatí. Podívejte se, o kolik se sníží podpora

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Příští rok přinese podstatné změny ve vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Pokud například lidé sami bez vážného důvodu dají výpověď, dostanou podporu nižší, než když dá zaměstnavatel výpověď jim. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, která vstoupí v platnost 1. ledna.

Pokud člověk ukončí zaměstnání vlastní výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem, bude v závislosti na věku pobírat podporu pět až 11 měsíců ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Čtěte více:


Pokud naopak výpověď dostane, zůstane mu podpora v současné výši, to znamená v prvních dvou měsících 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbývající dobu 45 procent. Výjimkou jsou případy, kdy dá výpověď ze závažných důvodů, které vyjmenovává zákoník práce. Jde například o péči o dítě či závažné rodinné či zdravotní důvody.

Podporu v nezaměstnanosti proti současnému stavu nebude po nějaký čas dostávat ani člověk, který dostane při odchodu ze zaměstnání odstupné. Dostane ji až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného. Pokud tedy obdrží při odchodu tři měsíční platy, na podporu bude mít nárok až po třech měsících po ukončení zaměstnání.

Už žádné přivýdělky navíc
Od nového roku také skončí možnost vydělat si k podpoře peníze navíc. V současnosti lidé mají možnost přivydělat si polovinu minimální mzdy, tedy 4000 korun. To však skončí. Pokud by zároveň s podporou měli nezaměstnaní další příjem, na podporu by ztratili nárok. Důvodem, který ministerstvo práce a sociálních věcí při zavádění této novinky uvádělo, je boj se zaměstnáváním na černo.

Změna se ovšem dotýká pouze lidí, kteří se zaregistrují po 1. lednu 2011. Současní nezaměstnaní si tak budou moci přivydělat i nadále, aniž by ztratili na podporu nárok.

Podnikat se vyplatí

Novela od nového roku zavede i nový nástroj aktivní politiky zaměstnanosti. Tím je poskytnutí státního příspěvku nezaměstnaným, kteří se rozhodnou podnikat. Podporou podnikání u lidí bez práce chce vláda naplnit sliby v oblasti snižování nezaměstnanosti.

Příspěvek se má poskytovat až pět měsíců ve výši čtvrtiny průměrné mzdy v hospodářství za první tři čtvrtletí předchozího roku. Kdyby bylo možné příspěvek dostat již letos, budoucí podnikatel by dostal až 28.620 korun. Příspěvek se má vyplácet jednorázově.

Peníze bude moci nezaměstnaný využít na provozní záležitosti, jako je například nájemné provozovny a výdaje za její rekonstrukci, náklady na dopravu materiálu a výrobků, ale i na daň z přidané hodnoty.

ČTK, Lidovky.cz