27. března 2009 15:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podepsáno: od dubna si firmy odečtou DPH u aut

Mřížka oddělující zavazadlový prostor u aut na které se vztahuje odpočet DPH se díky novele zákona stane minulostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mřížka oddělující zavazadlový prostor u aut na které se vztahuje odpočet DPH se díky novele zákona stane minulostí. | foto: Reprofoto

PRAHA Podnikatelé od dubna budou moci při nákupu nového vozu u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Počítá s tím novela, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek.

Novela také dovoluje firmám a podnikatelům, aby si v případě přijetí úvěru například od mateřské nebo dceřiné firmy mohli od daňového základu odečíst zaplacené úroky.

Podle podnikatelů je novela vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. "Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15.000.

Opoziční ČSSD tvrdí, že opatření pomůže jen podnikatelům; obává se, že toho budou zneužívat. Sociální demokraté naproti tomu navrhují takzvané šrotovné, tedy příspěvek na nákup nového auta v případě likvidace starého.

Podle Svazu dovozců automobilů firemní zákazníci kvůli očekávanému opatření na přelomu roku odkládali nákup nových automobilů. Opatření by podle tajemníka svazu Pavla Tunkla mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů proti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická krize. Prodej nových osobních aut v Česku loni vzrostl o 8,4 procenta na 143.661 vozů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!