18. září 2007 16:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podíl v Unipetrolu koupila J&T

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

PRAHA Slovensko-česká finanční skupina J&T koupila šestiprocentní podíl ve skupině Unipetrol. 11 milionů akcií ji vyšlo na 3,08 miliardy korun.

"J&T věří v silný růstový potenciál Unipetrolu a je přesvědčena, že jde o vhodnou investiční příležitost," řekl mluvčí J&T Jiří Ochec. Finanční skupina již před pondělním nákupem akcií podíl v Unipetrolu držela, mluvčí ale nechtěl upřesnit, v jaké výši.

KKCG zřejmě vydělal stamiliony
J&T se tak pravděpodobně stala největším menšinovým akcionářem petrochemické skupiny, kterou kontroluje polský PKN Orlen. Ten vlastní v Unipetrolu 63 procent akcií, zbytek je v rukou menšinových akcionářů. KKCG držel cenné papíry Unipetrolu od letošního května, kdy je koupil od několika subjektů. Na celé transakci zřejmě podle odhadů vydělal několik stovek milionů korun.

Skupina J&T vlastní v Česku například peněžní ústav J&T Banka či fotbalový klub Sparta Praha. Investuje rovněž do realit a do českých a slovenských průmyslových a energetických podniků. Skupina je aktivní také ve zdravotnictví, cestovním ruchu a médiích.

V roce 2006 konsolidovaný čistý zisk J&T klesl zhruba o třetinu na 2,95 miliardy slovenských korun (přibližně 2,39 miliardy Kč). Aktiva skupiny, která zaměstnává více než 12.000 lidí, na konci loňského roku dosáhla téměř 90 miliard Sk.

Unipetrol měl loni zisk 1,62 miliardy korun. Tržby společnosti se vyšplhaly na 94,59 miliardy korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz