10. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podivné mapy rychlého internetu. Lžou operátoři, nebo stát?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Mapa pokrytí Česka 3G a LTE sítí společnosti T-Mobile. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa pokrytí Česka 3G a LTE sítí společnosti T-Mobile. | foto: Český telekomunikační úřadLidovky.cz

PRAHA Uživatelé mobilních telefonů mají poprvé k dispozici oficiální mapu pokrytí Česka rychlým internetem. Mapa Českého telekomunikačního úřadu, zveřejněná v úterý, se ale významně liší od map operátorů. Jimi uváděné pokrytí je o poznání velkorysejší.

Na dobrý signál mobilního internetu čekají Češi už řadu let. Zavádění nejrychlejší sítě LTE ale provázejí značné pochybnosti, zda je tato služba na vybraných místech skutečně funkční.

Nesoulad mezi zmíněnou „státní“ mapou a zobrazením na webech operátorů je patrný na první pohled. A nejde jen o rozdíly u zaváděného superrychlého mobilního internetu LTE, ale i u pomalejší sítě 3G. Ta je zákonným minimem, které musí operátoři na drtivé většině Česka zajistit do pěti let.

Například mapa společnosti T-Mobile naznačuje pokrytí téměř celého území Česka - a to většinou nejrychlejší sítí LTE.

Mapa pokrytí 3G a LTE sítí u společnosti T-Mobile. Verze operátora.

Mapa pokrytí 3G a LTE sítí u společnosti T-Mobile. Verze operátora.

Zcela jiný obrázek ale zákazník této společnosti najde na webu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Prostým okem je zřetelné, že pokrytí minimálně 3G sítí nedosahuje společnost T-Mobile ani na polovině českého území.

Mapa rychlého mobilního připojení společnosti T-Mobile podle ČTÚ.

Mapa rychlého mobilního připojení společnosti T-Mobile podle ČTÚ.

Téměř shodné obrázky nabízí i srovnání u operátorů O2 a Vodafone.

„Rozdíl je způsoben primárně tím, že mapy ČTÚ nezahrnují vysílače v testovacím provozu a dále ukazují takzvaný indoor, tedy pokrytí v budovách, a to i v neobydlených oblastech, jako jsou lesy či pole. My komunikujeme outdoorové neboli venkovní pokrytí a zahrnujeme také vysílače v testovacím provozu,“ vysvětluje mluvčí T-Mobilu Lukáš Hrabal.

Další rozdíly v zobrazení pokrytí podle něj plynou z různých metod výpočtu map. ČTÚ považuje – zjednodušeně řečeno – za pokryté území to, na němž je možné signál rychlého internetu zachytit i za předpokladu, že stojíte uvnitř budovy.

„Pracujeme s výpočty v souladu s podmínkami nedávné aukce frekvencí, které vycházejí z indoor pokrytí. Tento parametr kvality je pro spotřebitele příznivější,“vysvětluje mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

MAPY POKRYTÍ

Zároveň přiznává, že jeho úřad skutečně nezapočítává do nově zveřejněné mapy vysílače ve zkušebním provozu. Ale za velké zkreslení mapy to nepovažuje.

„Nezahrnutí těchto stanic se týká pouze LTE sítí v pásmu 800 MHz (Tedy pásma určeného primárně pro venkov, města obsluhuje zpravidla frekvence 1 800 MHz – pozn. red.). Ty jsou zobrazeny odděleně na stránce start-lte.ctu.cz. V mapě je neuvádíme z toho důvodu, že jejich parametry se mohou v průběhu zkušebního provozu měnit, nebo může být stanice rozhodnutím úřadu i vypnuta,“ kontruje mluvčí ČTÚ Drtina.

Úřad tvrdí, že jeho měření je nejpřesnější a může prý operátorům v hustotě pokrytí nanejvýš lichotit, nikoliv uškodit.

O2: máte stará data

Trojka českých operátorů s vysvětlováním telekomunikačního úřadu spokojená není. Například společnost O2 tvrdí, že experti ČTÚ vycházeli ze starých dat, a i proto je jejich mapa údajně nepřesná.

Máte rychlý internet? Napište nám

Porovnat signál v Česku se zmíněnými mapami můžete nyní i vy. O svých zkušenostech na konkrétním místě se podělte i s námi. Své postřehy můžete posílat na adresu internet@lidovky.cz.

„Podle našich údajů ukazuje mapa ČTÚ stav pokrytí k cca 15. 9. 2014 V tom je informace na webu ČTÚ nesprávná - uvádí stav k datu 1.12.,“ argumentuje Martin Žabka z O2. Zároveň dodává, že mapa ČTÚ nezobrazuje skutečně naměřené pokrytí, ale jeho teoretický výpočet podle parametrů základnových stanic.

V této přestřelce nepřekvapí, že úřad tvrzení o zastaralosti své mapy odmítá. Poslední aktualizaci výpočtů prý provedl podle údajů, které mu operátoři předložili na konci minulého týdne.

„Naše metodika počítá se všemi druhy šíření signálu. Ukazuje tedy maximum možného. Pokud operátor používá jiný způsob výpočtu, může dospět pouze ke stejnému nebo menšímu pokrytí území,“ dodává k technologii výpočtu mluvčí úřadu Drtina.

  • 13Diskuse


Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky


Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz