Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Podivné plány Bruselu rozšíří výběr absurdních bankovních poplatků

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek přichází nově se dvěma podkategoriemi – Nejabsurdnější nařízení či nápady z dílny EU a Nejabsurdnější lichvář roku 2012. Vybírat svého favorita budou moci lidé od prvního ledna. Už nyní ale probíhá nominační kolo.

Startuje osmý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Vedle srážek, které zákazníkům českých bank zvedají tlak, bude letos na výběr i z plánů Evropské unie, nad kterými zůstává rozum stát.

„Vedla nás k tomu poslední událost, kdy EU plánuje přijmout kvóty pro ženy ve vedení evropských firem,“ říká ekonom Patrik Nacher, pořadatel ankety serveru bankovnipoplatky.com.

ČTĚTE TAKÉ:

Naráží tak na směrnici eurokomisařky Viviane Redingové, která má zajistit, aby ženy do roku 2020 představovaly 40 procent členů vedení významných evropských společností. Ty v současnosti tvoří pouhých 13,7 procenta zástupců v řídících orgánech velkých firem.

V současnosti probíhá nominační kolo ankety. Své favority můžete posílat e-mailem. Pořadatelé již navrhují do hlasování zařadit například zákaz prodeje klasických žárovek nebo používání výrazu pomazánkového másla.

„Pro účely větší srozumitelnosti nařízení či návrhu jsme jejich popis zestručněli a nemusí tedy přesně odpovídat původní terminologii,“ dodává Nacher.

Zákaz nezaměstnanosti mladých

O návrh Evropské komise požadujícím více žen ve vedení firem budou jednat ještě jednotlivé země EU a Evropský parlament, jejichž souhlas je ke schválení směrnice zapotřebí. Během příprav už ale vyvolal spory mezi členskými státy i uvnitř komise.

Anketa

Měl by stát zajistit zaměstnání všem, kteří chtějí pracovat?

Určitě ano 833
Spíše ano 174
Spíše ne 116
Určitě ne 3199
Nevím 39

Další z rozporuplných návrhů v současnosti připravuje také komisař pro zaměstnanost a sociální záležitosti László Andor. Ten prosazuje, aby jednotlivé státy unie garantovali mladým občanům do 25 let zaměstnání. Jak toho ale dosáhnout, to zatím jasné není.

ČTĚTE TAKÉ:

V minulém ročníku ankety vyhrál s velkým náskokem poplatek za předčasně splacený úvěr. Hlasovalo pro něj téměř 40 procent lidí.

Za ním se umístily poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat, poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, poplatek za vložení dalších údajů do příkazu k úhradě a poplatek za vedení účtu zemřelého klienta.

Jaké poplatky v anketě vítězily

  • 2012 – poplatek za předčasně splacený úvěr
  • 2011 – poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu
  • 2010 – poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet
  • 2009 – poplatek za nadměrný vklad
  • 2008 – poplatek za vedení běžného účtu
  • 2007 – poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky
  • 2006 – poplatek za příchozí platbu

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...