Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podnikat bude snadnější

PRAHA Začít podnikat bude od příštího roku jednodušší. Vláda včera schválila legislativní opatření, podle něhož bude na vyřízení všech nutných formalit spojených se zahájením podnikání stačit navštívit pouze jeden úřad. Zákon by měl podle plánu vlády začít platit od května 2006.

Zahájení podnikání se vyřídí na takzvaném Centrálním registračním místě, umístěném u živnostenského úřadu. "Výsledný stav lze vyjádřit hesly - na podnikatele bude čekat jediný úřad a jediný formulář," uvedl místopředseda vlády Martin Jahn. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana to už nebude podnikatel, kdo bude muset obíhat různé úřady, ale tyto úřady si potřebné údaje vymění samy mezi sebou.

"Z tohoto místa se vyřídí i registrace na finančním úřadě, vyřídí se bezdlužnost, vyřídí se vztahy se správou sociálního zabezpečení, předpokládáme rozšíření na zdravotní pojištění a komunikaci ohledně plateb zdravotního pojištění," řekl ministr Urban.

Dosud bylo potřebných až osm formulářů
Údaje budou z živnostenského úřadu automaticky prostřednictvím počítačového systému předány dalším úřadům. To bude umožněno připravovaným Registrem živnostenského podnikání.

Nyní musí budoucí podnikatel navštívit postupně živnostenský úřad, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení. Předtím si navíc musí vyzvednout výpis z rejstříku trestů. Celkově tak musí vypsat nejméně čtyři formuláře, často ale až osm.

Tyto formuláře mnohdy obsahují totožné údaje, ale místo toho, aby si je mezi sebou posílaly jednotlivé úřady, musí s nimi všechny úřady navštívit podnikatel. Sdružení podnikatelů a živnostníků krok vlády vítá. "Rozhodně to zlehčí uvedení živnosti v činnost a zlepší se podnikatelské prostředí," uvedl jeho šéf Bedřich Danda. Není ale spokojen s termínem uvedení zákona v platnost. "Kdyby vláda návrh prosadila a parlament ho schválil, bylo by rozhodně lepší, kdyby ten zákon platil už od Nového roku," řekl Danda.

Ministr předpokládá, že zákon parlamentem projde. Podle opozice je ale vládní návrh sice dobrým, ale nedostatečným krokem. "Náš návrh je razantnější," uvedl Jiří Pospíšil z ODS. Plán občanských demokratů obsahuje navíc například požadavky na zjednodušení ukončení živnosti, ke kterému je nyní nutný souhlas finančního úřadu. "Souhlas je formalita, která zatěžuje podnikatele i státní správu," dodal Pospíšil.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....