11. ledna 2008 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podnikatel musí vrátit akcie za miliardy

Vítkovice Holding | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítkovice Holding | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Podnikatel David Beran prohál další soudní při ohledně akcií společnosti Vítkovice Holding. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR v Praze Beranovi nařídil, že musí vrátit Janu Světlíkovi 45 procent akcií společnosti, která má roční obrat 20 miliard korun.

Soud komentář ke sporu neposkytl s tím, že rozhodčí řízení je ze zákona neveřejné. Podle mluvčí Vítkovice Holding Evy Kijonkové tímto rozhodnutím končí spor o vlastnictví akcií, které oba podnikatelé měli od roku 2005.

Žalovaný Beran je povinen vrátit akcie do tří dnů od nabytí právní moci, uvádí se mimo jiné v nálezu rozhodčího soudu. Rozhodčí nález nabyl podle Kijonkové právní moci dnes. "Beran ovšem akcie vydat nemůže, protože je v listopadu 2005 prodal skupině KKCG Industry podnikatele Karla Komárka," řekl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

"Navíc existují rozsudky městského a vrchního soudu, které panu Davidu Beranovi zakazují s akciemi nakládat do doby, než skončí arbitráž, ve které KKCG Industry žaluje pana Berana o vydání akcií Vítkovic. Kdyby akcie vydal, jednal by v rozporu s rozhodnutím obou soudů," dodal Plovajko. Mezinárodní arbitráž je vedena v Paříži. 

Proti rozhodnutí rozhodčího soudu podle Kijonkové není možné se odvolat. Podíl 50 procent společnosti VÍTKOVICE HOLDING vlastní společnost VTK Group, 45 procent Jan Světlík a pět procent je předmětem soudních sporů. 

Spory Světlíka a Berana se táhnou od listopadu 2005, kdy Beran spolu s Petrem Novotným údajně prodali polovinu vítkovické společnosti firmě Industrial Group Holding ze skupiny K&K Capital Group (KKCG). Světlík tvrdí, že měl na akcie předkupní právo.

Předseda představenstva Vítkovice Holding Světlík uspěl v arbitráži s Beranem už v srpnu 2007. Podle rozhodčího soudu tehdy šéf vítkovického holdingu nemusel
Beranovi zaplatit přibližně miliardu korun, které po něm požadoval Beran za údajné zhoršení své ekonomické situace z důvodu ztráty místa v představenstvu Vítkovic.

Komárkova skupina KKCG Industry zase po Beranovi požaduje 3,468 miliardy korun
za údajné nedodržení závazků při převodu akcionářských podílů společnosti Vítkovice Holding. Situace je tak podle znalců sporů kolem akcií pro Davida Berana nepříjemná. Podnikatel buď bude muset vrátit akcie Světlíkovi a KKCG zřejmě zaplatit náhradu škody, anebo je bude muset vydat KKCG a škodu naopak zaplatit Světlíkovi.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY – PÉČE O ZÁKAZNÍKY s NJ!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 58 000 Kč