2. dubna 2008 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podniky se chovají ekologicky

PRAHA České průmyslové podniky loni vypustily do ovzduší méně emisí oxidu uhličitého, než měly povoleno. Znovu tak nevyužily veškeré emisní povolenky, které měly přidělené. Evropská komise dnes oznámila, že do ovzduší firmy v Česku vypustily 77,7 milionu tun oxidu uhličitého, přičemž povolenky měly na 84,8 milionu tun.

V roce 2006 český průmysl vypustil celkem 83,7 milionu tun CO2 a rok předtím vyprodukoval 82,7 milionu tun CO2. Ani tehdy nevyužil všechny své povolenky, přičemž ty zbylé mohou společnosti prodat.

Přestože objem emisí oxidu uhličitého v České republice klesá, pro roky 2008 až 2012 mají firmy od Bruselu schváleno ještě více povolenek než v letech předchozích, celkem 86,8 milionu tun CO2 ročně. I to se ovšem zdá českému ministerstvu průmyslu málo, původně totiž žádalo o 102 milionů tun.

Poté, co komise limit snížila, český stát ji zažaloval u Evropského soudního dvora. Ministerstvo životního prostředí sice navrhlo stažení žaloby, ale vláda dnes debatu na toto téma odložila.

Zatím se zdá, že všechny povolenky nevyužil celkově celý průmysl v Evropské unii. Data ovšem nejsou zcela kompletní a ze tří členských států (Bulharsko, Rumunsko, Malta) chybí. Podle dostupných statistik v EU "přebývá" zhruba 27,6 milionu povolenek, což představuje asi 1,4 procenta ve srovnání s objemem vypuštěných emisí CO2.

Limit od Evropské komise nevyčerpala celá řada členských států. Mimo jiné i Slovensko, jehož podniky směly vypustit celkem 10,5 milionu tun CO2, ale nakonec to bylo jen 7,5 milionu tun.
ČTK