Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podvedli vás? Připojte se k hromadným žalobám. První cílí na UPC

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V množství je síla, řekli si mladý právník Petr Němec s ekonomem Tomášem Pospíšilem. Jejich nově spuštěná služba Hromadné žaloby.cz si klade za cíl sjednotit podvedené české spotřebitele a hromadným právním zastupováním je efektivně bránit. Na mušku si vzali telekomunikační společnost UPC a službu Bezreklamky.cz. A další žaloby budou následovat.

Portál Hromadné žaloby.cz nabízí jednoduchý nástroj, který pomáhá českým spotřebitelům organizovat se při hájení svých práv proti podvodníkům a těm, co se dopouštějí protiprávního jednání.

„Podvedení lidé už se na internetu sdružují a někdy zakládají i vlastní weby, ale chybí jim tah na branku a profesionální zázemí,“ vysvětluje jeden z otců projektu Petr Němec, který loni jako první Čech uspěl ve sporu s bankou, po které požadoval vrácení poplatků za vedení úvěrového účtu. ČTĚTE VÍCE

Jak služba funguje? Klikněte pro zvětšení

Jak služba funguje? Klikněte pro zvětšení

Lidé se mohou k hromadným žalobám připojit zadarmo. Jediným poplatkem je v případě vypuknutí soudní pře soudní poplatek v rozmezí od 400 do tisíce korun. Němec nicméně připouští, že ve složitých případech může projekt přistoupit i k platbě větší zálohy.

„V ideálním případě by měl být advokát placen z odměny, kterou vysoudí,“ dodává Němec. Jinak si poškození rozdělí náklady mezi sebe. Podle Němce se právník vzdává běžné hodinové sazby, protože účastí na medializovaných procesech investuje do svého renomé.

Jak projekt funguje?

Lidé se mohou buď připojit k žalobě vystavené na internetových stránkách, nebo založit nový případ. Až počet účastníků dosáhne určitého počtu, portál kontaktuje vybraného advokáta a požádá ho o nezávaznou nabídku právního zastoupení.

Vlajkové žaloby připravil portál ve spolupráci se spotřebitelským sdružením Test, jehož projekt Spotřebitaelská poradna už byla v některých případech úspěšná. Například v kauze UPC, která vymáhala přemrštěné částky za nevrácené modemy už první spotřebitelé vyhráli. ČTĚTE VÍCE

Telekomunikační společnost si přitom věří. „Tito podnikatelé se snaží vydělat na několik let staré polemice o přiměřenosti výše smluvní pokuty za nevrácení zapůjčeného zařízení. Výše smluvní pokuty přitom byla součástí všeobecných obchodních podmínek, s nimiž se klient při podpisu smlouvy seznámil. Podnikatelé nabádají někdejší klienty, aby šli do předem prohraného sporu a museli tak zaplatit vzniklé náklady řízení. Přiměřenost výše smluvní pokuty totiž nakonec potvrdil i Ústavní soud ČR ve svém usnesení z prosince 2012 (spisová značka I.ÚS 2494/12),“ oznámila společnost v reakci na připravovanou žalobu.

Na rozdíl od hromadného vymáhání poplatků od bank, se projekt Hromadné žaloby.cz zaměřuje na menší případy, které se týkají desítek až tisíce lidí. Zaměřit se chce nejen na podvedené spotřebitele, ale i regionální spory, nespokojené zaměstnance nebo pře pacientů s lékařskými zařízeními.

Jste také podvedení?

První společnosti, na které se Hromadné žaloby.cz zaměří jsou UPC, Český inkasní kapitál a Bezreklamky.cz:

UPC

Klikněte pro zvětšení

  • Poskytovatel internetu UPC si účtuje za nevrácený modem smluvní pokutu ve výší 5 tisíc korun. Nový modem má několikanásobně nižší hodnotu a po několika letech užívání maximálně 500 korun. Smluvní pokuta je tak nepřiměřeně vysoká a příčí se dobrým mravům.
  • Smluvní pokutu UPC postupuje společnosti Český inkasní kapitál, která ji pak sama dále prodává. U soudu společnost již mnohokrát narazila. Jejich žalobu proti bývalým klientům UPC soud zamítl, protože označil pokutu za protiprávní.
  • Společnost Bezreklamky.cz , která lidem slibuje peníze za reklamu umístěnou například na automobilu či plotě rodinného domu, při náboru klientů používá podle spotřebitelského časopisu dTest klamavé praktiky a vyplácení odměn negarantuje. Po zaplacení 890 korun za smlouvu a následně roční platby 3390 korun (automaticky prodlužované) se lidé dočkají pouze umístění nabídky reklamní plochy na internetu mezi tisícovkami dalších, navíc na webu s minimální návštěvností.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!