2. února 2011 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pohodlné placení pomocí SMS by mohlo brzy nahradit hotovost

Mobilní telefon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Od letošního roku bude možné u některých obchodníků platit nejen hotově, či platební kartou, ale i mobilním telefonem - pomocí sms. Mobilní operátoři, kteří působí na našem trhu, se rozhodli společně s několika bankami založit společný podnik, který bude takové platby umožňovat.

Placení mobilem se bude v Česku dál rychle rozvíjet. Už letos chce uvést na český trh novou službu sdružení Mopet CZ. To tvoří mobilní operátoři  a čtyři banky - Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Nová služba by měla umožnit platit a posílat peníze v reálném čase přes mobilní telefon tam, kde nyní zákazníci používají převážně hotovost.

Novinka

Další věcí, která Čechy čeká, je bezkontaktní bankovní karta Visa Paywave a MasterCard Paypass. "Tyto karty jsou již v oběhu v Polsku a na Slovensku. Kromě magnetického proužku a čipu mají v sobě ještě speciální anténu, která umožňuje platit přiložením karty k platebnímu terminálu," vysvětluje Policarová z O2 a dodává, že tento druh karet lze vytvořit i na SIM kartě. Díky tomu by tak mobilní telefon mohl fungovat nejen jako bezdotyková platební karta, ale i jako vstupní karta a podobně.

"Čeští zákazníci provedou měsíčně zhruba pět milionů platebních transakcí," říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová a dodává, že měsíčně zaplatí mobilem zhruba 600 tisíc zákazníků.

O2 pak hlásí platbu mobilem u více než půl milionu zákazníků měsíčně, stovky tisíc zákazníků platících přes mobilní telefon potvrzuje Vodafone. "Průměrná měsíční útrata na jednoho zákazníka lehce překračuje sto korun," tvrdí Lucie Policarová z O2. Všichni operátoři se shodují, že Češi nejvíce platí za jízdenky na městskou dopravu, následuje platba za parkování a za přístup k obsahu na internetu, včetně mobilních aplikací a her.

Cestovní pojištění, rezervace či vstupenky..
Mobilem však zákazníci platí například i cestovní pojištění, rezervace zájezdů nebo vstupenky na koncerty a podobně.

SMS jízdenka 

Pomocí SMS platby může zákazník často zaplatit pouze menší částky. Limit například u T-Mobilu a Vodafonu je 600 korun, O2 umožňuje přes SMS uhradit částku do 990 korun. Na stejném principu funguje i mobilní platba přes internetovou bránu, tam zákazník může uhradit i částky vyšší než tisíc korun.

Nutná je především spolupráce
Komerční spuštění těchto služeb však vyžaduje spolupráci mezi bankami, dopravci, obchodními řetězci a operátory. Pro bezkontaktní platby je navíc zapotřebí dostat kartu nejen do telefonu, ale i do terminálů v obchodech. To už však některé banky plánují. "ČSOB připravuje pro obchodníky nabídku bezkontaktních terminálů, které budou v budoucnu schopny provádět mobilní platby," potvrzuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Hlavní bariérou ve velkém rozvoji různých forem placení mobilem je zatím nejasná spolupráce bank a operátorů.

Petra Jůzlová, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!