28. října 2012 16:47, aktualizováno  16:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejdražší naftu má Česko, benzin stojí víc už jen v Německu

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští řidiči platí za pohonné hmoty víc než jejich kolegové ve většině sousedních států. Benzin Natural 95 je v Česku druhý nejdražší po Německu. Cena nafty je na českých čerpacích stanicích vyšší než na slovenských, rakouských, polských i německých.

Podle údajů německého autoklubu ADAC dosahuje cena Naturalu 95 na českých čerpacích stanicích průměrně 38,60 koruny za litr. Jen mírně dražší, o deset haléřů, je benzin v průměru v Německu. Ve zbývajících třech sousedních zemích je cena Naturalu 95 nižší než v Česku o korunu i víc.

Naftu tankují čeští motoristé ve srovnání se sousedními státy nejdráž, jeden litr stojí 37,50 koruny. V Německu je nafta levnější o 50 haléřů, v ostatních sousedních zemích o dvě koruny.

Nejlevnější pohonné hmoty ve středoevropském regionu jsou v Polsku. Litr naturalu 95 zde stojí 34,90 koruny za litr. Naftu tankují polští motoristé za 34,40 koruny za litr.

Kalousek daň odmítá snížit

V Česku pohonné hmoty letos rekordně zdražovaly. Zástupci českých čerpacích stanic často kritizují podle nich příliš vysokou spotřební daň za naftu, která snižuje poptávku. Ministr financí Miroslav Kalousek ale považuje spotřební daň za důležitý příjem do státního rozpočtu a odmítá ji snížit.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz