18. února 2011 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pohřby zdraží o tisíce, přijdou o dosud sníženou sazbu DPH

Pohřební ústav u pražské Bulovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřební ústav u pražské Bulovky | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Až o několik tisíc korun by se mohla v Česku zvýšit cena pohřbů, pokud bude sjednocena daň z přidané hodnoty (DPH) na 20 procent. V pátek to řekl tajemník Sdružení pohřebnictví v ČR Josef Hájek. Na pohřebnictví a související služby se totiž nyní vztahuje snížená desetiprocentní sazba DPH. Sjednocení DPH je jedním z pilířů připravované důchodové reformy.

"Zvýšení DPH se určitě promítne v cenách, a to dost výrazně. Odhaduji, že cenový nárůst bude v tomto případě činit až 15 procent," uvedl Hájek, podle kterého kromě pohřebních služeb vzroste sazba DPH také u zboží, které je jejich součástí.

Průměrná celková cena pohřbu se v Česku podle Hájka pohybuje kolem 25.000 korun, takže případný cenový nárůst kvůli vyšší sazbě DPH bude činit až několik tisíc korun.

Marže snižovat nemůžeme, už takhle živoříme

Hájek upozornil, že pohřební služby nemohou zvýšení DPH utlumit na úkor svých marží. "Náklady pohřebních služeb neustále rostou, naopak ceny se takovým tempem nezvyšovaly a pohřební služby většinou živoří," podotkl Hájek.

Arbesův hrob je hned u vchodu, nad ním se vypíná postava anděla

Tuzemské pohřební služby se už delší dobu potýkají s tím, že Češi na rozloučení se zesnulými šetří. Lidé zpravidla pořídí všechny základní doplňky, třeba parte, hudbu i květiny, drží se ale spodní cenové hranice.

Často se prý také konají pohřby bez obřadu, které jsou zhruba za poloviční cenu.

Zpopelňování je v Česku hitem

Ze způsobu pohřbívání převažuje v Česku zpopelňování, kde s podílem 76 procent drží země světový primát. V tuzemském pohřebnictví působilo v roce 2008 zhruba 450 firem se 4000 zaměstnanci.

Pohřební vůz, který odvezl ostatky Václava Kočky mladšího k rodinné hrobce

Češi tehdy za pohřby utratili ročně zhruba 1,6 miliardy korun, což bylo více než v předešlých letech. Nárůst cen ovšem způsobily hlavně dražší energie, dřevo a vyšší mzdy.

Stát dostane za zvýšení DPH 57 miliard

Na sjednocení sazby DPH na 20 procent se ve čtvrtek dohodli ekonomičtí ministři koaličních stran. Výjimkou jsou některé základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu.

Ze změn v DPH by měl stát získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně, které se použijí na řešení deficitu důchodového účtu. Nyní se snížená sazba DPH vedle potravin vztahuje například také na léky, pohřební služby, ubytovací služby, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.