Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojištění roste. Kvůli bytařům

zloděj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy zloděj - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA V době před prázdninami zaznamenávají pojišťovny nárůst zájmu o pojištění před krádežemi vloupáním. Kromě zájmu o pojištění se však zvyšuje i počet pojistných událostí spojených s bytovými krádežemi.

„V létě zaznamenáváme minimálně o 50 procent více pojistných událostí typu vloupání do bytů a domů než v ostatních měsících roku,“ potvrzuje Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa. „Před létem a na jeho začátku je také velký zájem lidí uzavírat pojištění domácností a nemovitosti. Zájemců o tyto pojistky je až o 30 procent více než jindy během roku,“ dodal Vích.

Policejní statistiky za prvních pět měsíců letošního roku ukazují, že policie vyšetřovala asi 6400 případů vloupání do bytů, rodinných domů či soukromých rekreačních chat a chalup. Zloději přitom napáchali škody za bezmála 310 milionů korun. Objasněno přitom bylo pouze asi 15 procent případů.

Ještě daleko horší je to se zajištěným majetkem. Z 310 milionů korun se policii podařilo najít asi jen 533 tisíc korun, což nejsou ani dvě promile.

Zloději mají dvě sezony
„Léto je bohužel hlavní sezonou bytařů, což poznáváme právě na zvýšené likvidaci pojistných událostí - počtu vyloupených bytů,“ přiznává Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Podobně hovoří i zástupci dalších pojišťoven. „Počet krádeží se v rámci pojištění majetku v červnu a v těchto červencových dnech oproti průměru ostatních měsíců zvyšuje asi o třetinu.

Ze statistiky je rovněž patrné, že zloději mají dvě sezony. Kromě té letní, kdy jsou četnější krádeže v bytech nebo rodinných domech, je pak ještě podzimní a zimní. V tu dobu jsou v hledáčku zlodějů hlavně rekreační objekty,“ upřesnila Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny. Zloději si velmi pečlivě typují objekty a domácnosti a odnášejí si věci s největší hodnotou, které se dají lehce zpeněžit. „V pojistných hlášeních tak nejčastěji figuruje zejména zlato, šperky, starožitnosti i kvalitní elektronika,“ řekla Renata Werliková z pojišťovny Generali.

Lidem proto pojišťovny doporučují využívat nejrůznější elektronická spínací zařízení, která podle nastavení rozsvítí světla nebo zapnou televizi. Také není na škodu uschovat cenné věci do bezpečnostní schránky nebo domácího trezoru.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz