10. ledna 2012 15:37, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojistky žen a mužů se sjednotí. Ženy si připlatí až 80 %

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Evropské pojišťovny musí do 21. prosince 2012 u nových smluv sjednotit sazby pojištění pro ženy a muže. Informovala o tom dnes společnost Deloitte s tím, že v praxi by toto opatření mohlo zdražit v Česku ženám pojištění až o 80 procent.

Soudní dvůr EU totiž již v březnu loňského roku zakázal diskriminaci pojištěnců podle pohlaví. To, zda je pojištěnec muž nebo žena, nesmí brát pojišťovna do úvahy jako rizikový faktor. Vést to může k tomu, že ženy budou platit víc za pojištění auta.

O rozhodnutí soudu více zde:

"Pojišťovny by měly citlivě nastavit novou výši pojistného a také přepracovat desítky produktů či přenastavit své IT systémy. Současně se přitom musejí připravovat na zavedení nových požadavků na solventnost, nový občanský zákoník nebo na penzijní reformu," uvedl ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví v Deloitte Karel Veselý.

ČTĚTE TAKÉ:

Veselý dále uvedl, že sjednocení sazeb pro ženy a muže může být pro pojišťovny v letošním roce příležitost na rychlé oslovení klientů, kterým se má po sjednocení sazeb pojištění zdražit.

Skutečná revoluce

Zákaz EK rozlišovat cenu pojištění podle pohlaví je pro všechny pojišťovny v členských zemích obrovskou revolucí, řekl ředitel odboru životního pojištění ČP Martin Zemánek. Přirovnal to k tomu, jako kdyby komise pojišťovnám přikázala, aby pojištění proti velké vodě bylo pro dům u Labe v Děčíně a Poštovnu na Sněžce stejně drahé.

Jednotná cena bude podle něj pro ženy velmi pravděpodobně znamenat u vybraných pojištění zdražení. Nyní je pro určité věkové skupiny rozdíl v sazbách pojistného mezi muži a ženami i více než dvojnásobný, dodal.

Přestože stanovisko Evropské komise většinu otázek poměrně jednoznačně řeší, k některým z nich může být v jednotlivých státech přistupováno z důvodů rozdílů v právních řádech poněkud odlišně. Týká se to například definice nových smluv nebo dne rozhodného pro sjednocení sazeb.

Bude také záležet na tom, jak a kdy bude změna zavedena do české legislativy. Spousta možných problémů proto zůstává neuzavřená a otevírá prostor k více výkladům a postupům, míní advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jiří Markvart. "V tuto chvíli se pracuje na novelizaci dotčených zákonů s tím, aby bylo možné uvedený termín stihnout," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pojistné se přiblíží k vyšší z obou sazeb

Na českém trhu se nyní používá pohlaví jako faktor pro stanovení pojistného především u životního pojištění, u důchodového pojištění, u pojištění nemoci a u některých úrazových pojištění. U pojištění motorových vozidel se v ČR na rozdíl například od Německa nebo Británie pohlaví většinou nepoužívá.

"Očekáváme, že pojistné nebude sjednoceno na průměru sazeb mužů a žen, ale bude se spíše blížit vždy vyšší z obou sazeb. U rizikového životního pojištění, které si klienti často sjednávají například současně s hypotékou, předpokládáme, že se výrazně zdraží pojistné pro ženy a mírně zlevní pro muže. Zdražení pro ženy se bude lišit mezi jednotlivými pojišťovnami a bude záviset na jejich věku. Odhadujeme, že se ženám zdraží rizikové pojištění o 40 až 80 procent," doplnil Veselý.

Ženám se dále zdraží pojištění nemoci a některá úrazová pojištění, pokud se dosud sazby lišily. Naopak mužům se zdraží patrně pouze komerční důchodové pojištění, které se nyní na českém trhu příliš neprodává. Mohlo by se však stát do budoucna zajímavou alternativou k budoucím penzijním fondům. Zdražení však pro muže učiní doživotně vyplácené důchody komerčně málo zajímavými.

Jednotné sazby pojistného pro ženy a muže musí být zavedeny pro nové pojistné smlouvy do 21. prosince 2012 na základě loňského rozhodnutí Soudního dvora EU.

Jeho rozhodnutí z 1. března 2011 na neplatnost jednoho odstavce směrnice o rovném zacházení s muži a ženami vyvolalo okamžitě značnou pozornost a řadu otázek v médiích i mezi pojišťovnami. EK, která rozhodnutí Soudního dvora ústy své místopředsedkyně Viviane Redingové přivítala jako přelomové, vydala do konce roku 2011 k němu podrobnější informace.

ČTK, Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?