19. listopadu 2009 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojistných podvodů přibývá. Stojí za tím ekonomická krize

Častěji než loni lidé úmyslně zakládají požáry a snaží se tak získat pojistku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Častěji než loni lidé úmyslně zakládají požáry a snaží se tak získat pojistku | foto: ČTK

PRAHA Počet odhalených pojistných podvodů v letošním roce stoupá a překonal již úroveň za celý loňský rok. Růst pokusů o pojistné podvody souvisí zřejmě s hospodářskou krizí.

Od začátku roku do konce září odhalila Česká pojišťovna pojistné podvody za 203 milionů korun a v této souvislosti prošetřovala téměř 900 podezřelých případů. Přitom za celý loňský rok to bylo 703 případů za 274 milionů korun. Stále se tak na chování lidí projevuje vliv ekonomické krize, jejíž důsledky nabíraly v průběhu roku na obrátkách, uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Kooperativa za devět měsíců letošního roku odhalila 250 pojistných podvodů, což představuje uchráněnou hodnotu 82 milionů korun. V porovnání s minulým rokem to znamená přibližně 15procentní nárůst uchráněné hodnoty. Celkem Kooperativa prověřovala přes 400 podezřelých případů. "Stále roste počet pokusů o pojistný podvod. Trendem roku 2009 jsou zřejmě i kvůli hospodářské krizi požáry, kterých jsme letos prověřovali podstatně více než v předchozích letech," řekl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

I tentokrát se podle Bálka drtivá většina případů pojistných podvodů týká majetkového pojištění, přičemž převažují události týkající se motorových vozidel. Mezi tradičně nejproblematičtější území patří Praha, Karlovarský a tentokrát i Liberecký kraj. Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření ČP vyskytuje ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v tuzemsku každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Pokud pachatel způsobí svým podvodným jednáním škodu za více než půl milionu, hrozí mu trest odnětí svobody až na osm let. Maximální výše trestu za spáchání pojistného podvodu může dosáhnout až 12 let.

Podle světových statistik patří mezi podvody každý sedmý případ, který klient hlásí pojišťovnám.

ČTK