13. ledna 2015 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovacích podvodů opět přibylo. Nejčastěji se fingují nehody

Oblíbeným podvodem je záměrné nabourávání vozidel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblíbeným podvodem je záměrné nabourávání vozidel. | foto: Shutterstock

PRAHA Detektivové pojišťoven odhalili loni pojistné podvody za více než miliardu korun, u řady pojišťoven šlo opět o rekordní čísla. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojišťovnami. Převládají nadále podvody v pojištění aut, stále více se vyskytují u pojištění majetku v životním pojištění.

Nejvíce případů loni bylo tradičně v Praze a Středočeském kraji. Nejméně se dlouhodobě podvádí ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Detektivové České pojišťovny odhalili loni pojistné podvody za 462 milionů korun. O téměř 25 milionů korun tak překonali rekord z roku 2013. Důvodem je podle šéfa útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti ČP Jaromíra Kaděry nejen růst pokusů o podvod, ale také efektivnější vyšetřovací metody a využívání nejmodernějších datových nástrojů a informačních technologií.

PSALI JSME:

Allianz meziročně zvýšila objem pojistných podvodů o 44 procent na 158 milionů Kč, uvedl ředitel právního odboru a vyšetřování pojistných podvodů Ludvík Bohman. Nejvíce podvodů Bylo již tradičně v Praze, ve Středočeském kraji a v Moravskoslezském kraji. Nárůst pojišťovna zaznamenala také v krajích Karlovarském, Jihočeském a Plzeňském.

Tým specialistů Kooperativy loni prověřoval 1500 podezřelých případů, z toho bylo v tisíci případech prokázáno podezření na pojistný podvod. Uchráněná hodnota činila 209 milionů Kč. V roce 2013 to bylo 1300 případů a uchráněná hodnota činila 250 milionů Kč, řekl vedoucí bezpečnostního odboru Vojtěch Stavný.

Podvodníci většinou zneužívají drobné pojistné události

Detektivové Generali odhalili loni rekordních 280 pojistných podvodů, což je o desetinu meziročně víc. Vzrostl i objem ze 46 na 49 milionů korun. Konečný účet však ještě není uzavřen. Několik desítek případů za další miliony korun je dále v šetření. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky platí, že mezi dlouhodobé trendy patří častější podvody v menším objemu. Spouštěčem bývá zpravidla reálná škoda, kterou se pachatelé snaží uměle navýšit, aby se obohatili.

Pojistný podvod

Pojistný podvod je trestný čin, za který české soudy každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody. Soud může udělit maximálně desetiletý trest odnětí svobody.

Specialisté České podnikatelské pojišťovny loni prošetřovali 250 podezřelých případů. Ve 135 z nich prokázali podvodné jednání. Uchráněná hodnota dosáhla 70 milionů korun. Nejvíce pokusů o podvodná jednání eviduje v souvislosti s pojištěním vozidel, představují tři čtvrtiny všech prošetřovaných případů. Nejčastěji jde o fingované dopravní nehody, falešné odcizení vozidla a vědomé nadhodnocování škody.

Nejčastěji podvádí majitelé aut

Nejvíce pojistných podvodů připadá podle mluvčího ČP Kaděry na Prahu, nejméně se dlouhodobě podvádí ve Zlínském kraji a na Vysočině. „Loni jsme stejně jako v předchozích letech odhalili nejvíce pokusů o pojistný podvod v pojištění motorových vozidel. V posledních třech letech ale v této oblasti sledujeme sestupný trend, co se týká finančních objemů, o které se nepoctiví klienti snaží obohatit. Naopak nárůst objemu peněz, které se lidé či podnikatelské subjekty snaží z pojišťovny podvodně vylákat, pozorujeme v majetkovém a odpovědnostním pojištění,“ doplnil.

Kooperativa proti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovalo pojištění majetku a motorových vozidel, zaznamenala významný růst případů v životním pojištění. „A bohužel stále častěji jde o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od ‚spolupracujících‘ lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících, podotkl Stavný.

Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.