17. listopadu 2008 20:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny bojují o řidiče

Pojišťovny bojují o zákazníky do posledních chvil. Řidiči mohou změnit pojišťovnu do 20. listopadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojišťovny bojují o zákazníky do posledních chvil. Řidiči mohou změnit pojišťovnu do 20. listopadu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Více než půl druhého milionu řidičů, kteří se rozhodnou změnit u svého povinného ručení pojišťovnu, má na tento úkon čas pouze do 20. listopadu. Pokud do tohoto dne nevypoví starou smlouvu, zůstanou u původní pojišťovny další rok. Letošní „přetahovaná“ o motoristy v těchto dnech vrcholí.

Povinnost písemně podat výpověď staré smlouvy do příštího čtvrtka (20. listopadu) se týká pouze těch motoristů, kteří chtějí změnit pojišťovnu a povinné ručení mají u svého vozu sjednané od počátku kalendářního roku (od data 1. ledna konkrétního roku). Podle zákona je totiž třeba podat výpověď povinného ručení vždy nejpozději šest týdnů před koncem pojistné smlouvy. Těchto motoristů (respektive majitelů vozů) je zhruba čtvrtina z celkového počtu více než šest milionů pojištěných vozů. Jsou to všichni řidiči, kteří si auto pořídili do roku 2000.

Pojišťovny nyní činí maximum, aby na svou stranu přilákaly co nejvíce těchto motoristů.

Češi totiž hodně slyší na nižší ceny a některé další výhody. Pokud jim některá pojišťovna nabídne výhodnější podmínky, řada motoristů se nezdráhá uzavřít novou smlouvu o povinném ručení. A tak se pojistné ústavy předhání nejen v sazbách pojistného, ale i v nabídkách extra bonusů. S uzavřením povinného ručení mohou klienti získat bezplatně i další pojistky.

„Novým klientům, kteří si u nás sjednají povinné ručení, nabízíme nad rámec zákonného bonusu další, až 15procentní extra bonus. Tato sleva s názvem Extrabonus Profi je určena jen pro dobré řidiče, kteří nezpůsobí žádnou nehodu během následujících tří let. Pokud by přece jen nastala pojistná událost, motorista by musel slevu vrátit – doplatit pojistné,“ uvedl Jakub Strnad, generální ředitel České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Nabídka extra bonusu se ČPP vyplatila, podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) jí to letos vyneslo u povinného ručení nejvíce nových klientů. Motoristé ale slyší také na bonusy v podobě nějakého dalšího bezplatného pojištění. „Povinné ručení se nyní našim prodejcům lépe prodává kvůli nabídce bezplatného živelního pojištění a pojištění na rok pobytu v nemocnici zdarma,“ řekl Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa. Podobně se vyjádřil i Václav Bálek z České pojišťovny. Ta klientům v rámci povinného ručení zase nabízí bezplatné cestovní pojištění a pojištění pobytu v nemocnici po celý následující rok.

Přestože podle odborníků je trh povinného ručení považován za prakticky rozebraný, v poslední době se objevují noví hráči. Tím nejnovějším je pojišťovna AXA.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.