26. června 2015 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny budou štědré. Zaplatí škodu i za auta, která zaniknou

Nehoda na dálnici - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda na dálnici - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Velké pojišťovny budou vyplácet škody bez jakékoliv sankce z povinného ručení po 30. červnu i těm motoristům, jejichž vozidlo zůstalo v takzvaném polopřevodu. Navzdory tomu, že tato auta úředně přestanou existovat.

Ministerstvo dopravy eviduje zhruba 700 tisíc aut, která původní majitel odhlásil a nový je dosud nepřihlásil. Na 100 tisíc z nich bylo dosud zřejmě v provozu.

„Jde o dohodu všech členů České kanceláře pojistitelů. Je ve veřejném zájmu, aby osoby poškozené provozem takových vozidel, která zanikla pouze z tohoto důvodu, nebyly v horším postavení než ostatní poškození,“ sdělilo ministerstvo financí. 

VÍCE K TÉMATU:

Kvůli ochraně osobních údajů neměly pojišťovny k dispozici seznam vlastníků vozidel s nedokončeným polopřevodem, takže nebylo možné u těchto pojistných smluv vlastníky vyzvat k odpovídajícím registračním úkonům nebo k ukončení pojištění. A co hradí vaše pojišťovna? 

Allianz pojišťovna zaplatí škodu z povinného ručení i po 30. červnu za motoristy, kteří se Jak na hypotéku ocitli v takzvaném polopřevodu. 

Víte, co všechno hradí vaše pojišťovna?

Jestli je vaše povinné ručení opravdu výhodné, zjistíte v on-line kalkulačce.

Povinné ručení Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

„Jestliže stále platí povinné ručení a se svým vozidlem i nadále jezdí, mohou s ním logicky způsobit škodu. Ochranný štít povinného ručení se jim proto Allianz rozhodla zachovat i nadále, aniž by je jakkoliv sankcionovala,“ uvedl ředitel likvidace Allianz Tomáš Klofát.

„Je zavádějící uvádět, že řádně neregistrovaná vozidla od července prostě nebudou. Vozidlo přestane existovat jen administrativně. Pokud však existuje fakticky, dříve uzavřená smlouva povinného ručení není ukončena,“ upozornila mluvčí UNIQA Eva Svobodová. 

Hradí-li tedy podle ní motorista i s takto úředně závadným vozidlem pojistné na povinné ručení, je pro případ neúmyslně zaviněné újmy pojištěn.

Podobně se vyjádřily i další společnosti.

fd jw

ČTK