16. listopadu 2007 7:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny: Češi, přezouvejte

Zimní pneumatika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zimní pneumatika | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo dopravy chce zavést povinné přezouvání zimních pneumatik. Snaží se tak reagovat na vysoký počet dopravních nehod, které jsou způsobeny nevhodným typem pneumatik.

Ze statistik Triglav pojišťovny vyplývá, že až 90 procent škod v zimním období připadá na případy, kdy řidiči měli nevhodné pneumatiky. „Týká se to především nehod v důsledku nedodržení vzdálenosti, případně nedodržení rychlosti. Právě těmto karambolům mohou zimní pneumatiky zabránit,“ řekl Roman Sznapka, mluvčí Triglav pojišťovny.

Za důvodem, proč čeští legislativci zatím povinné zimní přezutí nezavedli, jsou možná také reakce, které tato povinnost vyvolala na Slovensku.

„Tamější vláda tuto povinnost chtěla prosadit, jenže značná část veřejnosti se proti tomu vzbouřila, proto nakonec zákon nebyl přijat,“ dodal mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

I to byl podle ministerstva dopravy důvod, proč se předchozí vedení ministerstva postavilo proti povinným zimním pneumatikám. „Vysvětlovali to především finanční zátěží pro sociálně slabé rodiny,“ dodal mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Co je zimní pneumatika?
Ministerstvo ale musí v prvé řadě vyřešit problém, jak definovat zimní pneumatiku.
V současnosti totiž neexistuje právní předpis, který by objasnil, co to zimní pneumatika je. „Zimní pneumatika je pouze označení od výrobců, kdy jde zpravidla o pneumatiky s emblémem sněhové vločky a nápisem mud & snow,“ konstatoval Hanzelka.

Bálek ale namítá, že v ostatních zemích tento problém ošetřit šlo. Navíc upozorňuje, že ještě před pár lety se řešilo, zda mají být povinné bezpečnostní pásy, a nyní o jejich nezbytnosti nikdo nepochybuje.

Právě kvůli neexistenci zákonné normy zatím většina tuzemských pojišťoven neposkytuje žádné slevy za používání zimních pneumatik. Vedle České pojišťovny se to týká ČSOB Pojišťovny, Generali nebo Allianz pojišťovny.

Uniqua pojišťovna řidiče v případě nehod, na kterých se podepíše nedostatečný vzorek pneumatiky, postihuje. „Pokud policie zjistí, že byla nehoda způsobena špatnými pneumatikami, máme právo krátit pojistné plnění, a to zhruba o deset procent,“ dodala mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Naopak Kooperativa se snaží své klienty k zimnímu přezouvání motivovat. „Za pravidelné přezouvání vozidla na zimu poskytujeme pětiprocentní slevu z pojistného při uzavření univerzálního pojištění vozidla Global,“ uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích.


Další podrobnosti
o výměnách zimních pneumatik
si přečtěte v sobotním vydání deníku