Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny chystají registr špatných řidičů

Nehoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda | foto: ČTK

PRAHA Pojišťovnám již došla trpělivost s „vynalézavostí“ českých řidičů. Zavedou proto registr, kde budou zaznamenávat, jak často řidiči bourají.

Řidiči totiž vymysleli, jak se vyhnout dražšímu povinnému ručení, když způsobí dopravní nehodu. V dalším roce by měli od pojišťovny dostat takzvaný malus - tedy pojistnou přirážku. Vyhnout se jí je ale snadné. Stačí změnit pojišťovnu. A ta nová naúčtuje normální, základní sazbu pojistného.

Od příštího roku už by provedení tohoto triku nemělo být tak snadné. Pojišťovny spolu s Českou kanceláří pojistitelů hodlají rozjet databázi špatných řidičů. Jedná se o evidenci nehod, které řidič v minulosti způsobil. Nyní totiž zákon motoristům neukládá povinnost, aby pojišťovny o svých nehodách informovali.

Pojišťovny po podobném registru volaly už dlouho. Shodují se totiž, že takzvaná malusová turistika je významný problém. „A to z ekonomických důvodů, kdy klient, který unikne malusu, unikne vyššímu pojistnému, i z důvodů preventivních,“ řekl LN ředitel kanceláře pojistitelů Jakub Hradec. „Zamezí se zneužívání systému povinného ručení a problematika malusů bude transparentní pro všechny pojistitele i majitele motorových vozidel,“ říká k chystanému registru mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Systém má podle Hradce dobré řidiče bonusem motivovat k bezpečné jízdě bez nehod. Špatné řidiče má naopak malusem přimět ke změně způsobu jízdy.

VÍCE V DNEŠNÍCH LN

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....