Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny nemocnicím dluží už téměř 15 miliard

Pojišťovny dluží nemocnicím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojišťovny dluží nemocnicím. | foto: Lidové noviny

PRAHA 

Ty dluží dodavatelům skoro 14,7 miliardy. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření nemocnic Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Text je na stránkách www.uzis.cz.

Ke konci června existovalo v ČR 198 nemocnic se 65.000 lůžky. Zpráva vychází ze statistik ze 186 z nich. Dluh zdravotního pojištění překročil deset miliard korun. Na jeho snížení se chce soustředit nový ministr zdravotnictví David Rath.

I když tempo zadlužování nemocnic se letos v prvním pololetí zpomalilo, přesto se dlužná částka stihla za poslední rok zvýšit o 23 procent. Suma po splatnosti se zvedla téměř o 1,3 miliardy korun. Narostla tak na 6,7 miliardy korun. "Poslední vývoj v oblasti pohledávek nemocnic jen potvrzuje, že existující systém financování se neobjede bez dalšího mimořádného opatření státu," uvádí zpráva o hospodaření.

I neuhrazené platby nemocnicím rostly, nejrychleji přibylo těch po lhůtě splatnosti. V pololetí činily téměř šest miliard korun, loni to byly necelé 3,5 miliardy korun. Rozrostly se tak o
72 procent. Ke konci června čekaly nemocnice již víc než rok na 730 milionů korun. Loni v pololetí to bylo 593 milionů korun.

O snížení dluhu zdravotního pojištění jednal s pojišťovnami před nedávnem premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Shodl se s nimi na osmi krocích, které je nutné k ozdravení financí podniknout.

Dohodu ale nakonec nepodepsal. Rath považuje dokument jen za rámec pro další jednání. Podle něho se dohoda může ještě změnit. Nemocnice hospodařily letos v prvním pololetí celkově beze ztrát.

S kladným hospodářským výsledkem v červnu skončilo 111 zařízení, záporný mělo 75. Jen jediná z nich měla schodek větší než 50 milionů, 54 se vešlo do deseti milionů korun a zbývajících 20 se pohybovalo mezi 10 a 50 miliony.

Výsledek fakultních a dalších nemocnic, které řídí ministerstvo, činil 472 milionů korun. Obecní a městské nemocnice dosáhly 14 milionů a soukromé a církevní pak 239 milionů korun.

Do minusu se dostaly jen krajské nemocnice. V červených číslech měly 170 milionů korun. O devět milionů vyšší náklady než výnosy měly i čtyři vojenské nemocnice.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.