Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny řeší tisíce povodňových škod, zvažují pomoc z ciziny

Obec Kozákovice. Lidé uklízejí své domy po záplavách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Kozákovice. Lidé uklízejí své domy po záplavách. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Pojišťovny i o víkendu denně evidují stovky nových povodňových škod za stovky milionů korun. V terénu pomáhají technikům a likvidátorům pojišťoven i zaměstnanci z nezasažených krajů, převážně z Moravy. Allianz dokonce jedná o zapojení kolegů ze zahraničí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Česká pojišťovna má k nedělnímu poledni nahlášeno zhruba 9500 škod za celkem 700 milionů korun. Polovina škod je ze Středočeského kraje, převážně z okresů Praha-západ, Benešov, Příbram a Nymburk. "Přes týden klienti hlásili průměrně dva tisíce škod denně, teď o víkendu jejich počet přibýval tempem 200 až 300 denně," informoval mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

U pojišťovny Kooperativa během víkendu počet škod vystoupal už na tři tisíce. "Podle aktuální informace dosahuje jejich výše takřka jedné miliardy korun," řekl v neděli odpoledne ČTK mluvčí Kooperativa pojišťovny Milan Káňa.

Hlášení přibývají i o víkendu

Allianz pojišťovna eviduje přes 1600 škod za více než 400 milionů korun. Dalších 1200 škod za 165 milionů korun už nahlásili klienti pojišťovny Generali, jejíž likvidátoři už uzavřeli čtvrtinu z nich. Další hlášení však přibývají i o víkendu. "Jen v průběhu soboty přibylo dalších 200 škod a průběžný vývoj tak nasvědčuje tomu, že původní odhad 2000 škod za 200 milionů korun překonán. Velká voda by mohla způsobit našim klientům až 4000 škod za 400 milionů korun," poznamenal mluvčí Generali Jiří Cívka.

Obec Kozákovice. Lidé uklízejí své domy po záplavách.
Obec Kozákovice. Lidé uklízejí své domy po záplavách.

Přívalové deště a následné povodně a záplavy nejvíce postihly klienty Generali ze středních Čech, kde pojišťovna eviduje přes 400 škod za 65 milionů korun. "Doslova skokově rostou škody v Ústeckém kraji, kde již atakují hranici 50 milionů korun. Další výrazně zasaženou oblastí je hlavní město Praha. Zde se výše škod zatím pohybuje kolem 40 milionů korun," doplnil Cívka.

ČSOB Pojišťovna odhaduje až 3500 postižených klientů se škodou v souhrnné výši přes 200 milionů korun. Nejvíce škod má hlášeno z Prahy a Ústecka.

Povodně 2013

Likvidátoři už navštívili prvních téměř 500 klientů, těm jsou podle mluvčího pojišťovny Petra Milaty už vyplácena pojistná plnění.

Zavoral z České pojišťovny upozornil na to, že klienti zasažení povodní nemusí čekat až na vypořádání pojistné události. "Už při návštěvě našeho technika nebo likvidátora mohou požádat o zálohu na pojistné plnění, aby s nápravou škod nemuseli otálet," poradil Zavoral.

Zvláštní režim, práce i o víkendu

Pojišťovny nyní pracují ve zvláštním režimu, jejich kontaktní centra pracují i o víkendu, v terénu jsou stovky zaměstnanců. Těm vypomáhají i jejich kolegové z nezasažených oblastí. "Do zatopených oblastí jsme přesouvali týmy z krajů, které povodně nezasáhly. S likvidací škod tak pomáhají desítky pracovníků z Moravy," podotkl Zavoral z České pojišťovny.

Výhody nadnárodní sítě chce využít také Allianz, která podle mluvčího Bálka nyní jedná o výpomoci ze zahraničí.

  • Největší nápor škod pojišťovny čekají po víkendu, hlavně v pondělí dopoledne. Teprve o víkendu totiž spousta klientů zjistí rozsah škod, navíc bude opadávat voda v nejvíce zasaženém Ústeckém kraji.
  • Premiér Petr Nečas (ODS) už v pátek prohlásil, že škody po povodních mohou vyšplhat až na desítky miliard korun. Česká asociace pojišťoven ve čtvrtek ve svém předběžném odhadu hovořila o škodách za asi 7,5 miliardy korun a přibližně o 96.000 pojistných událostech.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!