Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny plánují zdražit povinné ručení

PRAHA Některé pojišťovny zřejmě zdraží pro příští rok povinné ručení. Důvodem jsou vyšší ceny náhradních dílů a odškodnění postižených. K nižším škodám údajně nepřispěl ani nový silniční zákon.

Pojišťovny nyní analyzují vývoj škod, na jehož základě stanoví ceny pojištění. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Česká pojišťovna nyní provádí hloubkovou analýzu letošního vývoje škod, takže je ještě předčasné mluvit o konkrétních sazbách na příští rok. "Už nyní je ale zřejmé, že s ohledem na dosavadní výsledky většiny tarifních kategorií bude zřejmě muset k určité korekci sazeb pojistného dojít," řekla mluvčí ČP Dagmar Koutská. Jak ceny náhradních dílů, tak výše mezd, z nichž se vypočítává odškodnění poškozených, podle ní stále stoupá.

Také Allianz právě teď standardně analyzuje výsledky povinného ručení za uplynulá období. V rámci těchto analýz budou podle mluvčího pojišťovny Milana Káni určitě brány v úvahu efekty dosud docilované silničním zákonem.

"Zatím se však tyto efekty příliš na škodní frekvenci či výši škod neprojevují," podotkl.
Přestože řidiči jezdí od července díky novému silničnímu zákonu opatrněji a policisté hlásí velký pokles počtu vážných nehod se smrtelnými úrazy, pojišťovny celkové snížení počtu nehod nezaznamenaly. Důvodem je zejména to, že klienti musí nyní hlásit policii nehody až při škodě nad 50.000 Kč, takže při menších škodách policisty z obavy z přidělení trestných bodů raději nevolají.

"K bodovému systému musíme bohužel konstatovat, že situace je zatím spíše opačná. V havarijním pojištění měla Kooperativa počátkem srpna nahlášeno přes 6000 škod, což bylo o dvacet procent více než loni. V povinném ručení 6500, tedy stejně jako loni," uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Trend je tedy stále negativní.

"Uvidíme, jak se bodový systém projeví v dlouhodobějším horizontu," poznamenal.

Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, činil koncem minulého roku 5,421 milionu. Povinné smluvní pojištění odpovědnosti za provoz vozidla provozuje devět pojišťoven. Některé z nich sazby rozlišují pouze podle obsahu motoru a způsobených nehod, jiné zohledňují také třeba věk či bydliště vlastníka vozu.
,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...