Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojišťovny větří kořist. S nadstandardy půjde o miliardy

Žena u lékaře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u lékaře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Sto tisíc korun za lepší kloub nebo za robot či primáře při operaci si bude moci připlatit každý, kdo po lepší lékařské péči zatouží. Tvrdí to alespoň komerční pojišťovny, které se na zavedení příplatků ve zdravotnictví chystají.

A dá se očekávat, že boj o potenciální pacienty bude tvrdý. Jak samy pojišťovny přiznávají, půjde o byznys v řádech miliard korun ročně.

"V oblasti zdravotního pojištění máme skutečně velké ambice, bude záležet na tom, jak bude systém legislativně ukotven a jaký podíl připadne komerčním pojišťovnám," říká mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová v reakci na to, že zatím nebyl stanoven seznam zákroků či výkonů, za něž si budou moci pacienti připlatit.

ČTĚTE TAKÉ:

Vlastní nemocnice
Předběžný zájem nicméně avizují i další hráči na trhu. "S řadou zdravotnických zařízení i lékařů velmi úzce spolupracujeme. Analyzujeme situaci na trhu a zvažujeme nejrůznější možnosti rozšíření našich aktivit, nicméně v tomto okamžiku je předčasné o čemkoli hovořit," uvedl Tomáš Zavoral, mluvčí České pojišťovny.

ČTĚTE TAKÉ:

V přípravách na rozšíření svého byznysu o komerční zdravotní pojištění je v Česku zatím nejdál Kooperativa. Aby lépe pochopila vztahy ve zdravotnictví, dokonce koupila a provozuje nemocnici v Mělníku. "Zdravotnictví je velmi složitý obor, vlastní nemocnice nám pomohla identifikovat věci, které můžeme do budoucna začlenit do komerčního zdravotního pojištění," řekl v rozhovoru pro LN generální ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš.

  • Zásadní je podle pojišťoven vzbudit zájem klientů jako u povinného ručení. Čím víc klientů se do systému zapojí, tím prý bude pojištění k nadstandardu levnější.
  • Objem nového byznysu je zatím nejasný, ale postupně může dosáhnout dvou nebo i deseti miliard korun.

Vyloučil přitom, že by pojišťovna podrobně studovala záznamy pacientů podléhající lékařskému tajemství. "Nemocnici řídíme, tak jako vedení jiných nemocnic řídí své ústavy. Máme tam svůj management, v dozorčí radě působí lidé z Kooperativy," podotkl Diviš.

Kooperativa je v Česku zatím jedinou pojišťovnou s vlastní nemocnicí. Ovšem ani ostatní finanční ústavy se majetkovému vstupu do zdravotnických zařízení nebrání. "Naše mateřská společnost Uniqa je v Rakousku vlastníkem řady zdravotnických zařízení, a pokud by se situace v Česku změnila, pak bychom bezesporu o vstupu do segmentu komerčního zdravotního pojištění uvažovali. Čerpali bychom přitom zkušenosti právě od naší rakouské centrály," vysvětluje mluvčí Uniqy Eva Svobodová.

Na zkušenosti ze zahraničí se rovněž odvolává pojišťovna Allianz. "Máme k dispozici léty prověřené zkušenosti z desítek zemí světa, ve kterých je Allianz aktivní i v komerčním zdravotním pojištění. Alespoň nebudeme muset znovu objevovat Ameriku," podotýká mluvčí Allianz Václav Bálek.

Pro srovnání: sousední Rakousko vydává na zdravotnictví v přepočtu 670 miliard korun ročně. Pětina sumy přitom pochází z přímých plateb a poplatků, zejména ze spoluúčasti pacientů.

A dvě procenta, tedy více než třináct miliard korun, přináší do rakouského zdravotnictví soukromé zdravotní pojištění, které má zhruba třetina obyvatelstva. Z tohoto pojištění se platí náklady na konkrétního lékaře, kterého si pacient vybere, náklady na lepší vybavení nemocničních pokojů nebo náklady na intenzivnější péči.

V Česku by se mělo komerční zdravotní pojištění podle odhadu pojišťoven pohybovat přibližně na stejné úrovni jako pojištění automobilů. "Zcela zásadní je vzbudit zájem klientů, chceme, aby se tento produkt co nejvíce rozšířil. Čím více klientů se do systému soukromého zdravotního pojištění zapojí, tím bude toto pojištění levnější," říká šéf Kooperativy.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Soumrak dopisů: datové schránky ode dneška obslouží všechnu poštu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Soumrak dopisů: datové schránky ode dneška obslouží všechnu poštu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Soumrak dopisů: datové schránky ode dneška obslouží všechnu poštu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...