18. prosince 2009 7:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poker bude podle nového zákonu hazardní hra

Poker - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poker - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA V novém loterijním zákonu, který nyní připravuje ministerstvo financí, mají být veškeré karetní hry o peníze zařazeny mezi hazard. S novým zákonem by tak stát dostával peníze i ze stále oblíbenějšího pokeru.

"Určitě chceme, aby poker a další karetní hry patřily do kasin. Ve chvíli kdy se hraje o peníze, má mít nad tím stát kontrolu a má mít i peníze z výher," řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek dnešním Hospodářským novinám (HN).

V pokeru, který se v Česku stává stále větším fenoménem, se hraje až o statisícové výhry, a peníze do státního rozpočtu nepřichází žádné. A s tím má být s platností nového zákona konec.

Pokerové kluby se totiž registrují jako občanská sdružení a takové žádosti vyřizuje vesměs kladně ministerstvo vnitra. Podle údajů ministerstva bylo ke konci listopadu v Česku vedeno 135 občanských sdružení, v jejichž názvu je obsaženo slovo "poker". Stále oblíbenější je i on-line poker, který je však v Česku nelegální.

Poker jako kurzové sázení

Poker vadí i provozovatelům kurzových sázek, kteří v něm vidí velkého konkurenta. "V posledních měsících jsme zaznamenali velký boom pokeru a to nás znepokojuje. Turnaje mají profesionální rysy a hraje se o velké peníze, často o miliony korun. Organizátoři se přitom pořád tváří jako neziskové organizace, což je absurdní, protože jde o čistokrevnou hazardní hru. Kdo platí daně? Kdo platí odvody? Nikdo," řekl HN Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek.

Příznivci pokeru se brání, že poker není hazardní hra už jenom proto, že výsledek v partii pokeru je třeba ovlivnit svými rozhodnutími a na rozdíl třeba od rulety nelze prostě jen vsadit před hrou, odejít od stolu, a přesto vyhrát.

Ani to však u zástupců ministerstva neobstálo. "Je pravda, že platí argument, že svou roli hraje i šikovnost, ale to je u kurzovek také, řekl HN Zídek.

Lidovky.cz, ČTK