11. února 2011 11:35, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pokud nesouhlasíte s nájemným, na soud se hned obrátit nemůžete

Nájemní dům - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nájemní dům - ilustrační foto |

PRAHA Sněmovna v pátek schválila novelu občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Nájemci a pronajímatelé budou mít podle předlohy pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. Norma míří do Senátu.

Nájemci budou mít podle předlohy dvouměsíční lhůtu na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby výši nájmu určil. Lhůty do novely vložil ústavně právní výbor, v původní vládní předloze nebyly.

Pronajímal a nájemce se tedy budou muset před soudní žalobou o dohodu na výši nájemného pokusit, vyplývá z novely. Soudy budou určovat nájemné vždy ke dni podání žaloby. Původní vládní předloha by umožnila soudcům stanovit i pozdější dobu, což neúspěšně prosazoval v dalším pozměňovacím návrhu Stanislav Křeček (ČSSD).

Soudy budou stanovovat nájemné dle cenových map
Soudy by měly stanovovat nájemné v místě a čase obvyklé. Ministerstvo pro místní rozvoj k tomu připravuje cenové mapy. S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

byty ve staré zástavbě

"Lidé se nemusejí obávat skokového a nepřiměřeného zvyšování nájemného," zdůraznila Zdeňka Horníková (ODS). Novela podle ní vztahy mezi nájemci a nájemníky zprůhlední.

Opozice předlohu naopak kritizovala. Podle Jiřího Paroubka (ČSSD) neposkytuje dostatečnou ochranu nájemních vztahů. Novela neobsahuje ustanovení, že nájem se může měnit jednou za stanovenou dobu, jako je tomu v sousedních zemích, a vlastníci se budou moci snažit o zvýšení nájemného stále, uvedl expředseda sociální demokracie. Komunistická poslankyně Milana Halíková poznamenala, že novela nepřináší rovnoprávnost nájemců a nájemníků.

Přechod nájmu na dědice
Novela také omezuje přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem, nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70 let a nezletilé. V původní vládní předloze byl věk o pět let vyšší, změnu prosadil výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Hlášení údajů o lidech v bytě bude povinné
Předloha, pro kterou hlasovali koaliční poslanci, dále mimo jiné stanoví nájemci povinnost hlásit počet lidí žijících v bytě a více údajů o nich.

Pronajímatel bude mít právo požadovat, aby v bytě žil jen počet osob přiměřený jeho velikosti. Novela prakticky ruší služební byty.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?