22. ledna 2012 13:25, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pokud se cena benzínu přiblíží 40 korunám, vláda zasáhne

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud by se cena pohonných hmot blížila 40 korunám za litr, je nutné, aby se tímto problémem začala zabývat vláda. V České televizi to v neděli uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Možnosti snížení ceny paliva jsou ale podle něj nyní k dispozici jen dvě - výše sazby daně z přidané hodnoty a spotřební daně.

"Ve chvíli, kdy by se cena blížila 40 korunám, tak se bezesporu musí na úrovni vlády znovu otevřít debata, jakým způsobem jsme schopni danou problematiku řešit," řekl Dobeš. Částečné řešení podle něj může přinést plánované snížení sazby DPH na 17,5 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle stínového ministra za ČSSD a hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance není zřejmé, s jakými kompenzacemi chce ministerstvo přijít.

"Spotřební daň snižovat nechtějí, DPH nemůžou," uvedl. Snížení DPH pod dohodnutou hranici 17,5 procenta, se kterou vládní koalice od roku 2013 počítá, podle Chovance ministr Dobeš dříve označil za neuskutečnitelné.

"Jediná šance vlády je snížit spotřební daň," uvedl Chovanec. Snížení daně o 2,50 na litr ČSSD naposledy navrhovala na podzim, kdy tento záměr neprošel Poslaneckou sněmovnou. Sociální demokracie se o to ale podle Chovance pokusí znovu, nyní bude požadovaný pokles zřejmě na úrovni jedné koruny. Ministr dopravy ale dnes naznačil, že by jej opět nepodpořil.

Nejdražší benzín v okolí

Ceny pohonných hmot, které jsou v Česku nejvyšší z okolních zemí s výjimkou Německa, poškozují i tuzemské automobilové dopravce, uvedl generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar. Podle něj ceny pohonných hmot společně s elektronickým mýtem tvoří zhruba polovinu všech nákladů, které dopravci mají. Společně s dlouhou dobou splatnosti zakázek, které se v tomto oboru pohybuje kolem 90 až 120 dní, jsou pro tuzemské dopravce stále rostoucí ceny pohonných hmot velký problém.

Ministr dopravy Pavel Dobeš přichází na jednání vlády

Ministr dopravy Pavel Dobeš přichází na jednání vlády

Podle Špryňara jsou tím ohroženy zejména malé dopravní společnosti, které ale v Česku tvoří zhruba 85 procent všech spedičních firem. Už v loňském roce v Česku činnost ukončilo kolem desetiny společností, další stovky firem by kvůli tlaku cen pohonných hmot mohly skončit v průběhu letošního roku.

Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu opět prudce rostly na rekordní hodnoty. Podle čtvrtečních údajů společnosti CCS se cena Naturalu 95 zvýšila v průměru o 60 haléřů na 35,96 koruny za litr. Cena nafty vzrostla o 81 haléřů na 36,64 Kč/l, což je rovněž historické maximum

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!